Почетокот на специјалната воена операција во Украина за мене не беше неочекуван, изјави за Шпигел поранешната германска канцеларка Ангела Меркел.

„Тоа не беше неочекувано. Договорите од Минск беа уништени. Во текот на летото 2021 година, по средбата меѓу претседателот Џозеф Бајден и Владимир Путин, сакав да создадам посебен европски формат за преговори со Путин и Емануел Макрон во Советот на ЕУ. Некои беа против, а јас веќе немав сила да инсистирам на тоа, бидејќи сите велеа: „Таа заминува наесен“, рече Меркел.