Скопска

6 септември 2018

Во сабота автобусите на ЈСП и приватните превозници ќе сообраќаат по неделен возен ред

Од ЈСП Скопје по повод државниот празник преку соопштение ја информираат јавноста дека на празникот 8 Септември – Денот на независноста, ќе работат само три билетарници.

„Дежурни со работно време од 7:00 до...

Секој вторник ќе се собира селектираната пластика од домовите во Лисиче

Од завчера почна да се собира селектираната пластика од околу 300 семејства во населбата Лисиче кои се вклучија во проектот „Ја собираме пластиката од дома“.

Неформални собирачи ќе ја подигнуваат пластиката...

5 септември 2018

Гореше тревата на булевар Илинден - пожарот бил изгаснат од пожарникарна екипа

Вчера околу 14,20 часот е пријавено дека на раскрсницата на булевар "Илинден" со булевар „8ми Септември" била опожарена тревата. Излезено е на местото на настанот при што во разговор со...

Град Скопје соработува со еден од доајените во проектирање на јавни простори

Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, присуствуваше на промоција на книгата „Градови за луѓе“ од професорот Јан Гел, која, како што велат од Градот, е една од најмаркантните светски дела од...

Пржино ќе добие атмосферска канализација во должина од 5200 метри

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски со министерот за финансии, Драган Тевдовски и директорот на канцеларијата на Светска банка во Македонија, Марко Мантованели, потпиша договор за финансирање...

4 септември 2018

Макрадули: Гасоводот ќе поминува низ шума што нема големо значење за природата (ВИДЕО)

Заменик-министерот за животна средина, Јани Макрадули, на дебата со активистите рече дека Водно не е заштитено подрачје.

Според него, правила за тоа што може да се прави на Водно може да има кога ќе биде...

За првите автомобили во Скопје, и за нивните сопственици

Автомобилите биле најретки бидејќи подоцна се вклучиле во сообраќај. Првите автомобили "Рено" и "Форд" во Скопје биле донесени во 1911 година. Цивилните власти во Скопје се заложиле за користење на извесен број...

Градежна фирма пукна цевка на Теодосиј Гологанов, корисниците останаа без вода

Дефектот на улица Теодосиј Гологанов, наспроти фабриката Реплек е настанат заради технички неисправно затрупување на ровот, од страна на фирмата која барала приклучок за новоизградена зграда, информира ЈП Водовод и...

3 септември 2018

ДЕТАЛИ: Семејства од Арачиново и Куманово со боксови, клоци и шамари се здробија во Аеродром (ВИДЕО)

Во саботата, на 1.09.2018 година во 21,35 часот било пријавено дека во Скопје на булеварот „Јане Сандански" на паркинг бил нарушен јавниот ред и мир со тепачка помеѓу повеќе лица.

Додека Н.С. (53) од...

Акција за чистење на општина Аеродром

Општина Аеродром од денеска почна голема акција за чистење на целата територија во соработка со Град Скопје. Почетокот на акцијата го означија градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, и директорите на...

Јавна дебата за изградбата на гасоводот на Водно

Во салата на Советот на Град Скопје денеска во 13 часот ќе се одржи јавна дебата во врска со изградбата на гасоводот на Водно. Како што велат од Градот Скопје, дебатата има за цел да помогне во расветлувањето на...

Полициска акција против дивите трки со мотоцикли во Скопје

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје вчера во периодот од 14 до 24 часот спроведе акциска контрола на подрачјето на Скопје со цел откривање и санкционирање на...

Во „Јан Амос Коменски” настан за добредојде за првачињата од општина Карпош

Во спортската сала на основното училиште „Јан Амос Коменски”, со почеток во 08:30 часот ќе се одржи приредба по повод приемот на првачиња во основните училишта од Општина Карпош.

На настанот обраќање ќе имаaт...

2 септември 2018

Боксови, шамари и клоци на сите страни: Тепачка во 5 сабајле во Аеродром (ВИДЕО)

Брутална тепачка помеѓу две групи се случила рано утринава околу 5 часот во скопски Аеродром. 

Во видеото поставено на Твитер, се гледаат две групи на млади момчиња и девојки кои крвнички се пресметуваат...