Скопска

5 ноември 2018

Од Градот Скопје тврдат дека потрошиле околу 2 100 евра за „Скопска прес-дружба“

За организацијата на настанот „Скопска прес-дружба“, единствениот трошок е во вид на репрезентација и кетеринг, услуга што чини 128 000 денари, средства издвоени од буџетот на Град Скопје, велат од Град Скопје за „...

Шилегов ги прекрстува катните гаражи „Македонска фаланга“ и „Тодор Александров“

Градот Скопје започна со менување на имињата на катните гаражи. На следната седница на Советот на Скопје идната недела, пред советниците ќе се најде предлогот за преименување на гаражите „Македонска фаланга" и „...

ПОЦ: Промена во зоните „Дебар маало", „Буњаковец" и „Капиштец" и начинот на наплата

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на Општина Центар" воведува промени во зонската поделба на јавните паркиралишта, временското ограничување за користење на паркиралиштата, начинот на наплата на...

ПОЦ воведе промени во зонската поделба и начинот на наплата на паркирањето

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на општина Центар“ воведува промени во зонската поделба на јавните паркиралишта, временското ограничување за користење на паркиралиштата, начинот на наплата на...

Општина Аеродром ги менува клупите и корпите за отпадоци

Општина Аеродром соопшти дека деновиве поставува урбана опрема на целата територија на општината.

„Дотраената и оштетена опрема се заменува со 100 нови клупи и исто толку канти за отпадоци, за што се издвоени...

4 ноември 2018

Скопјанец на камера ги фатил живи крадците кои среде бел ден му го ограбуваат домот (ВИДЕО)

Скопјанец објави видео-снимка од неговата спална соба додека две лица претураат по домот.

Крадците влегле во неговиот стан, декативираќи го претходно алармот. Барале, претурале, додека скриената камера ги...

(Видео) Колариќ: Дали власта ги исклучи мерните станици за да го скрие енормното загадување во Скопје?

Грејната сезона уште не e почната, а воздухот е загаден како никогаш досега во овој период од годината, рече во изјава Светлана Колариќ, советнчка во Советот на Град Скопје, од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра...

3 ноември 2018

Општина Аеродром ќе добие 4 нови паркови

Општина Аеродром распиша јавен повик за изработка на проекти за 4 нови паркови, кои во наредниот период ќе се градат на повеќе различни локации.Три од парковите се планира да се подигнат во Стар Аеродром. Еден од...

Во скопската Железарница ќе се гради нов објект од тешка и загадувачка индустрија

Без никакви најави и подетална дебата во јавноста, скопската општина Гази Баба го објави огласот за давање под долготраен закуп на 99 години на градежно земјиште сопственост на Република Македонија што се наоѓа во...

Скопјани чекаа во редици за да дознаат како би изгледале нивните дневни соби во иднината

По големиот успех на јавното предавање и работилницата со Форензик Архитектура во соработка со Музејот на современата уметност во Скопје, Британскиот совет продолжува со презентација на програмата во рамки на...

Јеби га, шит хепнс - му одговори Геро на Шилегов за неговата „Скопска прес дружба“

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов на таканаречената „Скопска прес дружба", го прозва новинарот Бранко Героски дека не присуствувал на вечерата затоа што бил поканет Саше Политико.

На ова, со подолг...

До утре привремен сообраќаен режим во Влае

Градот Скопје соопшти дека поради извршување на градежни работи во рамки на реконструкцијата на булеварот Партизански одреди во Влае, како и асфалтирање прекоп извршен од БЕГ кај Порта Влае, викендов ќе биде...

2 ноември 2018

Аеродромци побараа намалување на катноста на деветкатницата кај „Мајчин дом“

Жители на Аеродром преку протест пред „Мајчин дом“ побараа да се намали катноста на девткатницата ако веќе не може целоно да сопре изградбата. Покрај градилиштето вечерва излегоа далеку помал број луѓе во споредба...

Хаосот на „Партизанска“ продолжува: Викендов времен сообраќаен режим

Градот Скопје ги известува граѓаните дека поради извршување градежни работи во рамки на реконструкцијата на булеварот Партизански одреди во Влае, како и асфалтирање прекоп извршен од...

Привремен сообраќаен режим во Влае за време на викендот

Градот Скопје соопшти дека поради извршување на градежни работи во рамки на реконструкцијата на булеварот Партизански одреди во Влае, како и асфалтирање прекоп извршен од БЕГ кај Порта Влае, претстојниов викенд ќе...