Скопска

18 јануари 2019

Ѓорче вечерва е ЗОМБИ населба (ФОТО)

Скопје вечерва повторно се гуши од загаденост, а најаларматно во моментов, додека не ја исклучат мерната станица е во населбата Ѓорче Петров.

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски,...

Скопје и вечерва меѓу десетте најзагадени градови во светот

Според „Ер вижуал“, специјализираната интернет страница за следење на квалитетот на воздухот, Скопје вечерва е на шестото место во светот според загаденоста. На оваа страница рангирањето се врши според збирните...

Воздухот во Скопје два дена по ред енормно загаден

Присуството на ПМ10 честички во воздухот во Скопје во изминативе два дена го надмина прагот од 100 микрограми на метар кубен.

Од Градот препорачуваат да се избегнува користењето на возила, колку што е можно,...

Изменет сообраќаен режим за Водици во Скопје

Изменет сообраќаен режим ќе биде воведен утре за празникот Водици на одредени сообраќајници во централното градско подрачје на Скопје, како и во општините Ѓорче Петров и Аеродром, соопшти МВР.

Во периодот од...

16 јануари 2019

Дел од општина Ѓорче Петров и Чаир без струја

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека во текот на денот без електрична енергија ќе останат делови од општините Ѓорче Петров и Чаир.

Во периодот од 9 до 14 часот, без електрична енергија ќе бидат дел од...

15 јануари 2019

Зелен катастар – во Скопје избројани 65.844 дрвја и 28.395 грмушки

Градот Скопје во соработка со УНДП влезе во напредна фаза од реализацијата на активностите за воспоставување Зелен катастар на јавните зелени површини во градот, односно досега се попишани 65.844 дрвја и 28.395...

Скопје ќе добие станица за третирање на отпадните води

Во просториите на ,,ЈП Водовод и канализација – Скопје”, се одржа состанок на меѓународни и македонски експерти и претставници од ,,ЈП Водовод и канализација – Скопје”, во врска со имплементирање на проектот за...

Казнети 14 пешаци во Скопје

Полицијата вчера казни 14 пешаци во Скопје поради преминување на улица надвор од пешачки премин и преминување на улица на црвено светло.

Од МВР соопштија дека вчера од сообраќај се исклучени 17 возачи од кои...

12 јануари 2019

Tрадиционално палење на Василичарски oган утре во Даме Груев

Во недела, на 13ти Јануари, во 18:00 часот, пред Урбаната Заедница во Даме Груев, ќе се оддржи традиционалното палење на Василичарски Оган.

Поканети се сите граѓани на Ѓорче Петров да присуствуваат на оваа...

11 јануари 2019

Ќе им се суди ли за ова?! ОПШТИНА КАРПОШ И ЦЕНТАР издале 160 дозволи за градба ВО ВРЕМЕ НА МОРАТОРИУМ

Државниот завод за статистика излезе со податоци од градежништвото за месец ноември. Според податоците од статистиката забележително е дека општина Центар и Карпош иако се во „Мораториум на градба" сепак градежни...

Богдановиќ: По одлуката на Врховниот суд, Општина Центар во буџетот ќе врати 94 милиони денари

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, соопшти дека општината ќе си врати назад над 94 милиони денари од фирмата „Пелагонија“ од Гостивар.

Поради суштествени повреди на постапката и погрешна...

Град Скопје апелира до граѓаните да ги чистат приодите до нивните куќи

Градот Скопје апелира до граѓаните, куќните совети и сопствениците на деловните објекти да се придржуваат до законската обврска за чистење на снегот од приодите до нивните објекти. На возачите, пак, им препорачува...

Делови од Гази Баба без струја

Од ЕВН Македонија АД информираат дека во текот на денот без електрична енергија ќе останат дел од корисниците на општина Гази Баба.

Во периодот од 12:00 до 15:00 часот, како што се наведува во соопштението на...

10 јануари 2019

Карпош: На улиците фрлени 35 тони сол

Во текот на изминатата вечер во Општина Карпош беа фрлени 35 тони сол, за полесно топење на снегот и побезбедно движење на граѓаните и сите учесници во сообраќајот, соопшти општината и јави дека и денеска...

,,Скопска” со нов дизајн, цената останува иста

ЈСП Скопје пушти во продажба електронски картички „Скопска“ со нов дизајн. Нов дизајн имаат и двата вида картички, персонализирани и неперсонализирани. Цената и функционалноста на новите „Скопска“ останува иста...