Скопска

12 ноември 2018

Екологистите бараат да не се гради тешка индустрија во Гази Баба

О2 Коалицијата за чист воздух информира дека испратиле барање до градоначалникот на Општина Гази Баба, Борис Георгиевски претседателот на советот Тони Бојковски  и советниците, да го прекинат веднаш јавниот повик...

Казна од 300 до 1000 евра доколку возите со несоодветна налепница

Граѓаните сами ќе ги плаќаат налепниците во црвена, жолта и зелена боја која ги најави Владата. Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули, очекува налепниците да придонесат...

Поскапуваат билетите за градскиот превоз?!

Според неофицијални податоци поскапуваат автобуските билети во градскиот превоз. По дознавањето на оваа информација компаниите веќе веднаш започнаа да се правдаат дека поскапувањето се...

Невработени лица, на децата со посебни потреби од Бутел ќе им помагаат при учењето

Општина Бутел почна со активностите за реализација на проектот од Програмата за општинско корисна работа, кој финансиски е подржан од УНДП, а во соработка со Министерството за труд и социјална политика и Центарот...

Реконструкција на улици во Стар Аеродром

Општина Аеродром најави реконструкција на четири нови улици во населбата Стар Аеродром. Станува збор за краци на улицата Пандил Шишков, кои ќе добијат комплетно нова водоводна мрежа, атмосферска канализација,...

Сообраќајка пред „Мавровка“, сообраќајот во застој (ФОТО)

Сообраќајна несреќа се случила пред трговскиот Центар „Мавровка" во Скопје претпладнево, меѓу градски автобус и такси возило, пренесува Алсат-М. Сообраќајот во тој дел на Скопје во...

Без вода дел од корисниците во Аеродром, Ново Лисиче, Припор, Сопиште, Ракотинци и Добри Дол

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека поради преповрзување од стара на нова мрежа која постепено ќе се става во функција во текот на денот без вода за пиење од 9 часот па сè до завршување на активностите...

11 ноември 2018

Од 1 декември нема да дозволиме зависници да доаѓаат во Кисела Вода, жителите се судрија со претставник од Општината

Жителите на Кисела Вода им дадоа рок на властите до крајот на месецов да го дислоцираат Центарот за за превенција и третман на зависности од дроги. Разочарани и револтирани од досегашните празни ветувања на...

Над 1.700 велосипедисти направија круг низ Скопје

Над 1.700 луѓе излегоа со своите велосипеди во склоп на караванот „Скопје на точак“. Истиот е под покровителство на Град Скопје и е организиран од страна на Сојуз на спортови на Скопје.

Неделата се покажа...

Пијана 80-годишна баба заврши во Градска болница

Осумдесет годишна жена со скршеници на телото изминатите денови била хоспитализирана во скопската Универзитетска клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски".

Според информациите на Скопје Инфо бабата била...

Изменет сообраќаен режим во повеќе делови на Скопје

Од Град Скопје информираат дека во текот на денот, поради одржување на две манифестации, ќе се воведе привремен сообраќаен режим на повеќе сообраќајници во разни периоди од денот.

Во периодот од 12 до 12:30...

10 ноември 2018

Попова: Ветуваа живот, а донесоа смог, загаден воздух и зголемен број на канцерогени честички

Скопје веќе неколку дена по ред се наоѓа помеѓу 10 најзагадени градови во светот, а Шилегов не презема ништо за да ја подобри ситуацијата, ова денеска на прес-конференција го истакна Ирена Попова од ВМРО-ДПМНЕ....

Едукативни тури „По стапките на ослободителите“ во чест на 13 Ноември

Во чест на 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје денеска и утре се одржуваат бесплатни едукативни тури „По стапките на ослободителите“, во кои граѓаните имаат можност да се запознаат со клучните настани и...

Мечињата главни сведоци: Влатко клекна пред Ивана во Зоолошка (ВИДЕО)

На Фејсбук страната на Зоолошката градина во Скопје денеска беше објавено виде од запросување во дворот на истата.

- Падна и првото запросување во Зоолошка. Ивана и Влатко, нека ви е со среќа, стои во нивниот...

9 ноември 2018

Викендов посебен сообраќаен режим во Скопје, овие улици ќе бидат затворени

Поради одржување на неколку спортско-рекреативни манифестации на подрачјето на главниот град во текот на викендов (10 и 11.11.), Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР...