11 Dec 2019

Министерството за внатрешни работи во пресрет на новогодишните празници денеска упати апел да не се употребуваат петарди и да се пријавува нивна…

10 Dec 2019

Нов инцидент на градоначалникот на Скопје Петре Шилегов кој вербално нападна новинарка на Алфа ТВ затоа што го прашала што прави со проблемот со…

10 Dec 2019

Во организација на Град Скопје и Министерството за образование и наука, денеска се одржа промоција на настанот за заеднички ученички часови со…

10 Dec 2019
 

Во тек на продолжениот празничен викенд на подрачјето на СВР Скопје од сообраќај се исклучени 23 возачи, од кои петмина за возење под дејство…

10 Dec 2019

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје за седум дена санкционираа 274 непрописно паркирани…

09 Dec 2019

Без напојување со електрична енергија поради технички зафати во електро-системот на Град Скопје утре неколку часа ќе бидат корисниците од…

08 Dec 2019

Не знам кога и каде точно се запознавме со мајстор Мирко, еден од најпознатите бравари и мајстори во Старата чаршија. Но нашето пријателство стана…

08 Dec 2019

Автомобил со тетовски регистарски таблички попладнево, во скопската населба Бутел, излета од коловозот и се преврте покрај патот.

Како што…

08 Dec 2019

Скопската противпожарна бригада денеска интервенираше при пожар кој изби во стан во зграда на улицата „Рузвелтова“.

Според информациите од…

08 Dec 2019

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано…

07 Dec 2019

Регулацијата на паркингот, одржувањето на хигиената, обновата на „Партизан“, планско градење, реконструкција на плочникот во Порта Влае и др., се…

07 Dec 2019

Воздухот во Скопје бил презагаден, како во Калифорнија кога има масовни пожари, пишува Њујорк Тајмс.

Во анализата на Њујорк тајмс се…

07 Dec 2019

Деновиве го читам дневникот на еден скопски фраер, кој ми го подари за да го зачувам и да остане траен белег за старо Скопје од 1960-тите години.…

06 Dec 2019

Вечерва во Бутел кај Зегин физички e нападната група на мирни дечиња, со нож во пределот на грбот е прободен 13 годишниот Никола од Бутел. Никола…

06 Dec 2019

Со вeчерашното светнување на елката на плоштадот „Македонија“ и отворањето на новогодишниот базар „Винтерленд“ симболично се означи почетокот на…

06 Dec 2019

Во Скопје, и покрај најавите за воведување, се уште не постои билет за едно возење во автобус. Ваков билет…