СВР Скопје

Викендов во Скопје 20 сообраќајки со 14 повредени од кои еден потешко

Во текот на изминатите три дена на подрачјето на СВР Скопје случени се 20 сообраќајни незгоди, од кои во една тешко е повреден пешак, во шест со полесни повреди се здобиле 13 лица, а 13 сообраќајки поминале само со материјална штета.

Како што информира МВР, во петокот Сообраќајната полиција извршила увид на осум сообраќајни незгоди, од кои во три полесно се повредени четири лица, а пет поминале само со материјална штета.

Во саботата извршен е увид во осум сообраќајни незгоди. Во една од нив еден пешак е потешко повреден, а во две со полесни повреди се здобиле седум лица. Во пет е причинета материјална штета.

Вчера во Скопје е извршен увид на четири сообраќајки, од кои во една полесно се повредени две лица, а три сообраќајки минале со материјална штета.

Викендов полицијата откри и санкционира 24 возачи кои не ги почитувале ограничувањата на движење на возилата, 23 возачи што го управувале возилото под дејство на алкохол и се исклучени од сообраќај, 11 возачи кои поминале на црвено светло, како и 65 возачи што го управувале возилото без возачка дозвола или нерегистрирано. Санкционирани се и 12 пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин, односно поминале на црвено светло на семафор. Биле затекнати и 134 непрописно паркирани возила.

Со помош на специјалното возило „пајак", отстранети се 148 возила.

Поврзани

Најнови вести

Коментари