Кривични пријави против двајца скопски дилери на марихуана и хашиш

Полицијата, во два одвоени случаи, поднесе кривични пријави против Д.Т.(28) и М.Ѓ.(24), поради сомнение дека сториле кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“.

Како што информираат од МВР, пријавените подолг временски период, односно од втората половина на 2017 година и почетокот на 2018 година, неовластено од непознати лица набавувале дрога и психотропни супстанции, што ги чувале во своите домови, каде ги препакувале и ги продавале на корисници во главниот град.

Со претходно обезбедена судска наредба извршен бил претрес во домот на Д.Т. во Скопје и притоа биле пронајдени 272 грама марихуана и 75 грама хашиш. Извршен бил претрес и во домот на М.Ѓ. каде биле пронајдени и одземени 95 грама марихуана.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари