Скопска

18 октомври 2018

Познат идентитетот на пешакот удрен од возило на МВР кај Скопјанка

Осумнаесет годишно момче од Скопје е пешакот кој вчера беше удрен од автомобил, сопственост на Министерството за внатрешни работи.

Од полицијата...

По 10.000 денари за млади талентирани спортисти во Општина Аеродром

Општина Аеродром објави оглас за доделување еднократна парична помош во износ од 10.000 денари по лице на талентирани спортисти до 28-годишна возраст.

„Со оваа мерка им овозможуваме на нашите млади подобри...

17 октомври 2018

Нови 8 училници во ООУ “Гоце Делчев“ во Центар

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ ги отвори новоизградените училници во основното училиште Гоце Делчев.

Осум нови училници или вкупно 569м2 ќе бидат на располагање на учениците и наставниците...

Од петок се укинуваат сезонските линии 58 и 69

ЈСП информира дека од петок (19.10.2018 година), се укинуваат сезонските линии 58 (Транспортен центар-Јаболци, Нова Брезница) и 69 (Транспортен центар-Дивле, Катлановско блаце, Кожле).

Посочените линии се...

Среде Клинички прегазена старица

Вчера во 11,30 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека на сервисната улица во кругот на Комплекс клиники "Мајка Тереза" патничко моторно возило "Пежо-206" со...

16 октомври 2018

Николовски: Со изградба на градини во училиштата до едукација на младите за производството на храна

По повод Светскиот ден на храната, денеска министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, присусутвуваше на одбележување на овој светски ден во ООУ „Аврам Писевски”. Настанот под мотото „...

Прва училишна градина за производство на храна во Карпош

Во основното училиште „Аврам Писевски“, во Бардовци, се отвори првата училишна градина за одгледување и производство на храна. Промоцијата на оваа градина се одржа денеска, птигодно, токму на Светскиот ден на...

15 октомври 2018

Општина Кисела Вода дел од одбележувањето на Меѓународниот ден на белиот стап

Општина Кисела Вода се приклучи во одбележувањето на 15 октомври – Меѓународниот ден на Белиот стап. Врз основа на потпишаниот Меморандум за соработка со ДУРДМОВ „Димитар Влахов“, под мотото „Градиме здрава, зелена...

ТЕПАЧКА ВО АЕРОДРОМ: Една жена во полициска станица, другата во болница

Рано утрово настанала тепачка помеѓу две жени од Скопје, едната завршила на Ургентен, другата во Полициска станица Аеродром.- На 15.10.2018 година во 03.29 часот било пријавено дека пред угостителски објект во...

Возачот од општина Шуто Оризари ќе лежи 6 месеци за примање поткуп

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство Скопје, Основниот суд Скопје 1 Скопје денеска донесе пресуда за лицето С.М., и го огласи за виновно за сторено кривично дело - Примање награда...

Скопје тоне во смет, дупки по улиците и нереализирани проекти

Влезе многу амбициозно во предизборниот период за време на локалните избори. Ветуваше се и сешто. Големи инфраструктурни проекти, зазеленување на главниот град, садење на нови дрвја,...

14 октомври 2018

Пожар кај новиот турски театар

Помал пожар пријавиле денеска граѓани во близина на објектот на новиот турски театар, кој се’ уште не е целосно изграден.

Гореа стари столчиња и друг материјал на место каде што повремено престојуваат...

Времен сообраќаен режим на булеварот „Партизански одреди“ во Влае

Поради извршување на градежни работи во рамки на реконструкцијата на булеварот „Партизански одреди“ во Влае, како и поради извршување на градежни работи на топловодната мрежа од страна на БЕГ, и денеска дел од оваа...

Едукативна тура низ отоманското наследство на Скопје

Центарот за научни истражувања „ХАЕМУС“ од Скопје ја истражува Македонија во рамки на кампањата „Дестинација Македонија“! Дел од активностите се: едукативна тура низ „Отоманското наследство на Скопје“ која ќе се...

13 октомври 2018

Привремен сообраќаен режим на дел од Партизански одреди во Влае

Градот Скопје ги известува граѓаните дека поради извршување на градежни работи во рамки на реконструкцијата на булеварот „Партизански одреди“ во Влае, како и поради извршување на градежни работи на топловодната...