Скопска

21 април 2018

Украдени 36 сообраќајни знаци од катната гаража „Македонска фаланга“

Триесет и шест сообраќајни знаци, 16 млазници за пена од 200 литри и 16 мешачи за пена од 200 литри се украдени од катната гаража „Македонска фаланга“ во Скопје.

Според информациите на МВР, вчера Јавното...

Градот Скопје го објави повикот за субвенции за велосипеди

Градот Скопје денеска го објави јавниот повик повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на градот Скопје за купување велосипед. Граѓаните кои ќе купат велосипед од денот на објавувањето...

Акција за чистење на Градски парк

Еколошката младинска организација „Гоу Грин” и Меѓународниот Балкански Универзитет ќе ја организираат акцијата „Еко – патрола” по повод Денот на планетата Земја. Акцијата ќе се одржи утре, со почеток во 11 часот...

20 април 2018

Вечерва: Пронајдено мртво тело на паркинг во Аеродром

Доцна вечерва кај поликлиниката Јане Сандански мртво тело лежи покриено на паркингот пред зградите во Аеродром, објави порталот „Макпрес.мк".

Како што пишува порталот се работи за женско тело но сеуште нема...

Нов урбан сквер и детски парк во Карпош

Нов урбан сквер и детски парк ќе добијат граѓаните на Општина Карпош, на границата меѓу урбаните заедници Нерези и Тафталиџе 2. Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев заедно со стручните соработници и...

ДОМ: Уставниот суд да се изјасни зошто на постапува по пријавите за урбанистичките планови во Карпош

Од партијата Демократска Обнова на Македонија (ДОМ) јавно ги прашуваат членовите на Уставниот суд зошто не постапуваат по 4-те пријави за скандалозните детални урбанистички планови (ДУП) во Карпош, поднесени од...

Хорор во Скопје: Брутално си ја претепал невенчаната сопруга

Во 03 часот и 30 минути по полноќ во Битола на улица „Љубојно", во куќата на 30-годишната Ѓ.Р. нејзиниот невенчан сопруг, 29-годишниот Б.С. од Скопје, физички ја нападнал.

...

(Видео) Змија во студентскиот дом „Стив Наумов“

Студентите кои престојуваат во домот „Стив Наумов“ денеска беа изненадени од неочекуван посетител.

...

Скопје ќе добие нов еко-автобус

Нов еко-автобус ќе сообраќа на линијата со број 2, на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

„Скопје ќе добие нов еко-автобус. За таа цел...

Скопје: Старец со автомобил удрил во девојка на велосипед

Дваесет и петгодишна девојка од Скопје е тешко повредена откако во неа удрил автомобил кој го управувал 80-годишен старец. Девојката била на велосипед.

Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера...

19 април 2018

Полицаец до граѓанин: Ќе те влечам по улица (СВЕДОШТВО ОД КЛИНИКА)

Припадник на полицијата денеска на влезот на Клиничкиот центар во Скопје се изживувал врз поранешниот новинар на А1 и Коха, Фитим Криезуи, кој поради итен случај со неговата мајка сакал побрзо да помине низ рампата...

Девојче искасано, кутрето и умрело по нападот од Питбул

Расно куче нападнало и усмртило помало домашно куче, при што била касната и сопственичката на угинатото милениче, информираше МВР.

Според полицијата, инцидентот се случил околу 16.30 часот во населбата Карпош...

Две жени тешко повредени во пожар во куќа

Пожар избил во куќа на улицата „Боро Шаин“ во Струга, каде се наоѓала жена на возраст од 62 години која се здобила со тешки изгореници. Истата била префрлена во Медицинскиот центар во Струга од каде поради...

Комбе удри во дете во скопско Морани

Комбе марка „Форд транзит“ вчера околу 16,30 часот удрило седумгодишно дете-пешак во скопското село Морани. Дететот со друго возило било пренесено во Поликлиниката Драчево, а од таму со возило на Итна медицинска...

18 април 2018

Жителите на Ѓорче и денес ќе блокираат

Жителите од скопската населба Ѓорче Петров за денес попладне во 18 часот повторно најавуваат нов протест поради безбедност, односно против сообраќајниот хаос кој се случува во нивната населба.

Протестот како...