Владата на Николас Мадуро повика на смиреност откако милиони Венецуелци повторно останаат без електрична енергија.

Во телевизиска емисија доцна во понеделникот, министерот за комуникации, Хорхе Родригез тврдеше дека прекинот на електрична енергија е резултат на „брутален“ напад врз една хидроцентрала.

Ситуацијата, која се уште не беше разрешена во вторникот наутро, се случи две недели откако практично целата земја беше парализирана од шестдневниот прекин на електрична енергија.

„Сакаме да ги замолиме луѓето од Венецуела да ни помогнат во овој процес на закрепнување, продолжувајќи да ја покажуваат истата онаа смиреност и сила што ја покажавме во последниве денови, бидејќи ќе успееме да победиме во оваа војна за електрична енергија што се води против луѓето од Венецуела“, рече Родригез.

Претходно, неговата сестра Делис Родригез, која е потпретседател на државата, ја обвини „фашистичката десница“ на Венецуела и нејзините „империјални господари“ во Вашингтон, дека предизвикуваат уште еден голем прекин на електричната енергија.

Ниту еден од нив не понуди докази дека „анти-Мадуро саботерите“ стојат зад прекинот. Многу луѓе се сомневаат дека истиот се должи на распаѓањето на инфраструктурата предизвикана од години корупција, неспособност и недоволно инвестирање.

Други, пак, се убедени во точноста на тврдењата на владата дека прекините се дел од американскиот заговор за дестабилизација на земјата и соборување на Мадуро.

„Доналд Трамп нема да стапне во нашата земја. Ова е слободна и суверена нација“, рече Таис Коа, 56-годишна дирекотрка на едно училиште кое беше затворено поради прекин на електричната енергија.

На еден неодамнешен про-Мадуро митинг во Каракас, историчарот Хозе Коредор тврдеше дека прекинот на електрична енергија е „масло“ на опозицијата и Белата куќа со цел да се предизвика хаос што ќе им овозможи да ја преземат власта, а со тоа и природните ресурси на Венецуела.

„САД сакаат да владејат со светот“, рече тој.

Политичарит од опозицијата пак, рекоа дека инцидентот од понеделникот е дополнителен доказ дека наследникот на Хуго Чавез треба да си даде оставка од функцијата.

извор: Makfax

54
loading...

Најчитани вести