Состојки за 2 до 4 лица

• 4-6 jajцa

• 1 конзерва грашок од 400 гр.

• 2-4 тортиљи

• зеленчук по желба

• сол и бибер

Подготовка:

1. Во тава загрејте ги тортиљите

2. Со јајцата испржете кајгана

3. Сварениот грашак зачинете го со сол и бибер чили по желба, и загрејте го во тава или во микровална.

4. Во тортиљата ставете од јајцето, грашакот и некој сезонски насецкан зеленчук, зелена салата, младо кромитче, домат, свежа зелка... Замотајте ја тортиљата во облик на бурита.

За љубителите на сувомеснати производи можат да додадат сланина, сув врат, печеница малку запржени, како додаток со останатите продукти.

Најчитани вести