Состојки:

- 1 шоља + 2 лажици брашно

- 355 мл. газирана вода

Подготовка:

Ставете го брашното во сад и постепено додавајте минерална вода мешајќи постојано, додека смесата не се изедначи. Во содржината можете да додадете 1 лажица масло и повторно добро измешајте ја смесата.

Оставете ја смесата да отстои околу пет минути а потоа пржете во тава со малку масло, следните палаќинки се пржат без масло на тавата...

2,166

Најчитани вести