Фото: Малта

Короната им донесе големи промени на многумина, и некои честопати одлучуваат да го продолжат својот живот на ново место кога сè ќе заврши. Во врска со ова, треба да се земат предвид сите аспекти на животот во другите земји, а за многумина, трошоците, како и природните одлики и односот на државата кон населението се основа за понатамошно размислување и одлуки.

Порталот International Living редовно објавува список на земји во кои е добро да се троши пензија, имајќи ги предвид трошоците за живот, климата и здравствената заштита. Овој пат, списанието Форбс ја претстави листата како многу добар предлог земји за секој што некогаш размислувал да се пресели во земја во која трошоците за живот се многу ефтини.

Иако некои од овие земји не се разликуваат многу во однос на трошоците од нашата земја, а некои се дури и поскапи, тие можат да бидат земени во предвид и да се разгледаат, да речеме, заради историски предели, тропски оази или едноставно географски карактеристики.

Малта
Како што пишува Форбс, во срцето на Средоземното Море, Малта претставува најдобар од јужноевропската благодат како и еден од најквалитетните стилови на живот во Европа.

Една од најдобрите причини да се живее тука е локацијата. Сместено е јужно од Италија и северно од Тунис, а местата како Грција, Турција, Израел, Египет, Мароко, Шпанија и Франција се на само краток пат со траект или лет.

Украсена е со одлична инфраструктура, примамлива архитектура, пријателски жители кои говорат на англиски јазик, како и пријатна клима во текот на целата година. Според годинешниот извештај на World Risk Index, после Катар, Малта е на врвот на листата на најбезбедни земји во светот од природни катастрофи. Покрај тоа, цените на Малта, без оглед на бројот на туристи, сè уште се прифатливи.

Форбс за живот ги препорачува Валета, Гозо и Комино.

Фото: Португалија

Португалија
Заедно со Порто, Лисабон е цел на туристите кои бараат повеќе од само да се дреме на песок. Градот кој се протега на повеќе ридови е идеална комбинација на срдечни луѓе и пријателски цени.

Оваа земја во југозападниот агол на Европа има по нешто за секого, вели списанието. Живи градови, милји златни песочни плажи, зелени ридови, едни од најдобрите здравствени услуги во светот, ниски трошоци за живот и безбедност.

На списокот на прекрасни градови, заедно со Лисабон и Порто секако се наоѓаат и Обидос, кој е горд на својот замок и sидини, Ламего во срцето на долината Дуоро, крајбрежната Коста Нова, Монсараз и други.

Истражувањето на Expat Insider, кое покажува каков е животот за некој новодојденец, исто така може да послужи како мотивација. Според искуствата на странските граѓани, Португалија го носи златниот медал на списокот на најсрдечни домаќини.

Фото: Костарика

Костарика
Костарика, земја лоцирана помеѓу Никарагва, Панама, Карипско Море и Тихиот Океан, исто така се нарекува Швајцарија на Централна Америка, а според Форбс, таа е на врвот на најпосакуваните земји во 2021 година.

Разумни трошоци за живот, влада што се грижи за своите жители, широк избор на недвижнини, природни убавини и пријателски расположени луѓе се само дел од аргументите што ги цитираат. Според пресметките на Форбс, самохрана личност може да живее удобно за околу 1.615 американски долари месечно, додека еден пар може да живее со околу 2.000 американски долари месечно, вклучително и закупнина за двособен дом со клима уред, плус намирници, забава, превоз и здравствена заштита.

Фото: Панама

Панама
Погледот на океанот, топлото време и содржината на еден голем град, во околина без урагани, е нешто што ќе го добиете доколку одлучите да се преселите во една од најбогатите земји во регионот.

Позната по својот познат канал, Панама е една од земјите во Латинска Америка која неуморно се развива.

Главниот град на Панама е еден од најевтините престолнини во светот. Постојат многу хотели, ресторани и клубови, јавниот превоз е невообичаено ефтин, а за мал надомест можете да јадете според желбите во срцето. Покрај главниот град, добри идеи за престој го вклучуваат регионот на Бокас дел Торо, планинскиот град Бокете, Сан Карлос за љубителите на плажа, руралното село Санта Фе или вулканскиот град Ел Вале.

Фото: Малезија

Малезија
Малезија е идеална дестинација за луѓе кои не можат да го поднесат студот - тропската клима е голем плус. Покрај топлината и прифатливите цени, Малезија нуди и прекрасни плажи, острови и џунгли, возбудливи градови и гурманска храна.

Во Малезија, лесно ќе стекнете нови пријатели затоа што англискиот јазик неофицијално е прв јазик. Многу имигранти живеат во Куала Лумпур и Пенанг и има директни летови од двата града до повеќе од 30 различни земји, што ја прави Малезија совршена база за истражување на природните, историските и културните богатства на Југоисточна Азија.

Апартман со две или три спални соби може да се изнајми за околу 550 до 650 долари месечно. Дали сакате да живеете како крал? Апартман од 2.300 квадратни метри со три или четири спални соби, три до пет бањи и балкон со поглед кон океанот во модерна висококатница со базен, теретана и 24-часовно обезбедување ќе чини од 750 до 1000 американски долари месечно.

Фото: Кито, Еквадор

Еквадор
Еквадор е земја каде просечната годишна температура е околу 20 степени Целзиусови. Со повеќе од 850 километри крајбрежје, не е ни чудо што Еквадор има едни од најубавите плажи на светот.

За оние кои бараат нова адреса, изборот е често Кито, град во кој нема недостаток на убави плоштади, продавници, елегантни барови и ресторани сместени во историски згради или во културниот центар на Еквадор - Куенка, Салинас на плажа, заспаното село Котакачи и Вилкабамба, познато по своето слободно време.

Едно лице може да живее во Еквадор од 1.210 до 1.525 долари месечно, во зависност од локацијата и начинот на живот. Еден пар може да живее тука од 1.650 до 1.825 долари месечно.

Изнајмувањето е прифатливо - двособен стан со две бањи во центарот на Куенка ќе чини 500 долари месечно. Или можете да купите куќа на плажа на брегот на Пацификот или стан со прекрасен поглед на Андите за помалку од 150.000 американски долари. Храната е исто така ефтина, наведува Форбс.