Светот веќе подготви начелни правила дека ќе може да се патува, стопанисува и делува само ако учесниците во прометот, се вакцинирани против Корона.

САД веќе објавија дека не ќе може да се влезе во Америка без вакцина против Ковид 19.

“Имунолошкиот пасош“ за патување го потренцираше и Австралија. Од вечерва и Бугарија.

Велика Британија, Швајцарија и Србија почнаа со вакцинирање на граѓаните пред некој ден. Ги добија вакицините на Фајзер без да се крстат во Ковакс системот, врз основа на силината на државата, плаќањето, и секако, пријателските врски и неформалните конекции.

Вакцинацијата од денеска започна во сите држави на ЕУ, вакцините стигнаа дури и во Хрватска, Бугарија и Грција.

Вакцинацијата во ЕУ започна со симболичните 10.000 дози кои ги добија повеќето држави членки. 

Но, ниедна вакцина не пристигна во Албанија, Црна Гора, БиХ и Македонија.

Македонија нема датум ни за ЕУ, а ни за вакцини. Очекувањата на здравствените власти и премиерот Заев се дека вакцините ќе стигнат во март, можеби порано, но можеби и подоцна. И тоа нема да бидат вакцини за сите, туку за приоритетните категории население, определено со здравствените протоколи за околу 20% од населението. Но, нема гаранции ниту дека ќе стигнат и тие околу 800.000 авансно платени вакцини планирани за околу март, бидејќи праксата покажува дека испораките се смалуваат тековно.

Во меѓувреме, премиерот посочи дека дури и да сме можеле да земеме вакцини од Фајзер како Србија (таа 5.000, ние 1300 согласно број на население) не би требало да ги земеме.

А државите на ЕУ и Србија, почнаа да се вакцинираат токму со симболички количини кои ги добија.

Да одиме по ред.

Можеше летоска, но веќе не може без негативен ПЦР, ни во Турција, ни во Србија, никаде освен во Албанија и Македонија.

Сите држави во ЕУ воведоа од ноември задолжителен негативен ПЦР тест, кој е потребен секаде освен за влез во Македонија, Албанија и Косово.

Северна Македонија каска не само во правилата за влез и излез, туку и во желбата да ја добие вакцината што побрзо за што поголем број на граѓани.

Каква е состојбата во Македонија?

Првите вакцини против коронавирусот веќе се примаат во Европа.

Се поставува прашањето кога ќе пристигнат во посиромашните земји во Европа.

Во Македонија, никој не знае со сигурност кога точно ќе стигнат првите вакцини. Оптимистичката варијанта е првите вакцини да стигнат во март. Најавени се 400.000, но многу е веројатно дека ќе стигнат помалку, бидејќи ни во богатите земји не им стигаат целосно порачките. Тоа го потврди и премиерот Зоран Заев во интервју за К5.

Но, иако знае дека можеби нема да стигант сите вакцини, смета дека и да сме можеле, не би требало да прифатиме 2,3,5000 вакцини да ни стигнат во директни преговори со големите фармацевтски компании.

Премиерот Зоран Заев во гостување на Канал5 ТВ рече дека очекува првите вакцини против коронавирусот за Северна Македонија да стигнат некаде околу март, со напомена дека ниедна земја не добива онолку вакцини колку што и се потребни.

- Целиот систем е врзан на Ковакс системот. Но зборуваме за вакцинација на населението, а не 2000, 5000 вакцини, да се натпреваруваме кој прв. Ние имаме 12.000-13.000 медицински персонал за вакцинирање. Очекувам дека март месец ќе биде месецот на вакцинирањето, се надевам дека може и порано да почнеме. Целиот систем значи испорака на вакцините согласно протоколите. Ние утврдивме дека 20% од нашето население мора да се вакцинира по протокол. Тоа се тие 833.000 вакцини за 400.000 луѓе. Тие се во Ковакс системот и имаме динамика на испорака.

Еве, Србија доби 5000 вакцини за 2500 граѓани и почна со вакцинирање, но тоа не е вакцинација. Вакцинацијата е прво стига Модерна. Додека се вакцинира со Модерна, стига Фајзер, додека се вакцинира со Фајзер, стига Астра Зеника и Спутник и сите што се во Ковакс системот. Вакцинацијата е цел протокол дефиниран од СЗО каде што се дефинира целиот режим и вакцинацијата на населението, каде што се дефинирани и приоритетите на вакцинирањето.

На забелешката дека Србија не е во ЕУ, па доби вакцини, што делува и психолошки, дека сме последни и оставени сами на себе, Заев одговори:

- Вакцинацијата е запирање на оваа пандемија, но ова кој прв имал 2000, 5000 вакцини е навистина покажување мускули и примат кој е прв. Јас не гледам на работите како на натпревар, посебно за сериозни работи како што е Ковид. Ние како држава сме направиле се, вградени сме во сите системи, сме предвиделе буџетски средства, сме уплатиле аванси таму каде што можеме затоа што не сме членка на ЕУ. Така не вклучила ЕУ која нарачала 200 милиони вакцини за себе, од кои 100 милиони за земјите од Европа кои не се членки на ЕУ. И кога ќе стигнат 200 милиони стигаат и нашите 100 милиони. Но, еве се понуди Грција, прифативме, се понуди Бугарија, прифативме. Се понуди Полска, прифативме, се понудија и други земји. Австрија спомена дека 5% од тоа што го имаат ќе го дадат за земјите од Западен Балкан.

Ние направивме директни контакти со сите и кога се барало да има одлуки, еве Србија ако добила 5000, нас ни следуваат 1300 по број на жители: Се отвора прашањето дали треба да ги земеме? Не треба да ги земеме, затоа што се отвора прашањето, за кого се сега тие?

Протоколите се јасни, прво треба за здравствениот и медицинскиот персонал, потоа за хронично болните, потоа доаѓаат возрасните луѓе. Потоа развивме дискусија дека треба да добијат семејства кои што изгубиле човек, затоа што сите се плашиме да не изгубиме човек. Но, треба да се развијат протоколите до крај. Наставничките, учителките, воспитачките, но треба да се запазат прво прооритетите кои ги споменав.

Протекции ќе требаше ако сега имавме 1300 вакцини. Еве и 5000 да имавме, како ќе ги поделиме? Протекција е тоа?

Покажувањето дека си поинвентивен, повлијателен во светот па можеш нешто да направиш плус, а притоа тоа не можеш да го објасниш, мора многу да се мисли. Ако земеме 3, 5, 10.000 вакцини, прашањето е зошто така и на кого ќе одат тие вакцини? Дали се поважни тимовите во Инфективна клиника или во 8 септември или на Пулмологија? Кога ќе стигнат вакцините треба строго по протокол да се распоредат вакцините, изјави Заев.

Премиерот посочи дека се прифатени пријателски ветените донации како помош од Бугарија и Грција, бидејќи станува збор за акт на пријателство.

- Сакаме да си платиме секаде каде што сме се обратиле, а ако обезбедат фондови за сите, во ред е. Но, ние понудивме да си платиме. Очекувам да стигнат во март, помали колични, никој не може да добие колку што е потребно.

- И Спутник вакцината е во Ковакс системот, сите одобрени од СЗО се во Ковакс системот. И таа може да стигне прва, може да стигне пред Модерна, може пред Астра Зеника, тие се внатре, тие се за нас, потврдени од СЗО и очекуваме како ќе се пушти по светот така да стигне и кај нас, изјави Заев.  

Каква е состојбата во регионот со вакцини против Ковид19?

Пристигнаа 9700 доџзи во Хрватска

Вакцинацијата против ковид-19 во Хрватска и Словенија започна симболично во исто време како и во другите земји-членки на ЕУ – од денеска, па на 27, 28 и 29 декември, додека во остатокот од регионот, вакцинацијата се очекува да започне во првиот квартал од 2021 година.

Според официјалните податоци, Хрватска (околу 4.000.000 жители) нарачала 5,6 милиони дози вакцина за коронавирус од разни производители, што е околу 70 проценти од популацијата доколку се примени две дози.

Им стигнаа 9700 дози.

Од Астра Зенека се нарачани 3,6 милиони дози, но поради огромниот интерес на другите земји од ЕУ, Хрватска доби 2,7 милиони дози, па останатите 900 000 дози беа нарачани од Johnонсон и Johnонсон. Еден милион дози се нарачани од „Фајзер“ и „Модерна“, а 300.000 дози од „КјурВак“.

Прво, како што е најавено, пристигнува вакцината Pfizer. Како и во другите земји на ЕУ, вакцинацијата започна и ќе тече и на 27 и 28 декември. Првиот, симболичен износ на вакцини од 9.750 дози ќе им биде распределен на најзагрозените корисници, оние во домови за стари лица и здравствени работници кои работат со пациенти со лезии.

Словенија (околу 2.000.000 жители) исто така прво ја прими вакцината Фајзер-Бионтек и вакцинацијата симболично започнува, како и во остатокот од ЕУ, на 27, 28 и 29 декември.

Министерството за здравство на Словенија објави дека во првата испорака ќе примат 9.745 дози, а првите кои ќе бидат вакцинирани се жителите во домовите за стари лица и најекспонираните здравствени работници и најранливите групи.

Првите вакцини во Србија (5000) пристигнаа завчера и започна вакцинирањето на најранливите категории граѓани (старост над 65 години во геронтолошките центри).

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, оцени вечерва дека е реално да пристигнат милион вакцини против вирусот корона во јануари и изрази верување дека повеќето граѓани на Србија ќе бидат вакцинирани до средината на 2021 година.

Во интервју за телевизијата Курир, таа рече дека новиот контингент вакцини, Фејзер-Бионтек, ќе пристигне на 4 јануари и најави скоро формирање на повик центар за аплицирање за вакцинација.

Сè уште не е познато кога ќе започне вакцинацијата против коронавирусот во Црна Гора (околу 600.000 жители) и кои вакцини би можеле да ги примат граѓаните на таа земја. Новиот директор на Црногорскиот институт за јавно здравје, Игор Галиќ, изјави дека вакцинацијата „може да започне во првиот квартал од следната година, а можеби и порано“.

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација во Црна Гора, Мина Брајовиќ, исто така, очекува дека вакцината за коронавирус ќе биде дистрибуирана во Црна Гора во првиот квартал на 2021 година и дека ќе бидат вакцинирани до три проценти од населението, а 20 во второто.

Црна Гора се приклучи на програмата COVAX во октомври, а тогашниот министер за здравство Кенан Храповиќ на 9-ти октомври рече дека тој ден ќе се плати аванс од 646.000 евра и дека цената на вакцината по доза е 8,84 евра. Потоа беше објавено дека Црна Гора има потреба за 248.800 дози, односно износ што би опфатил 20 проценти од населението, бидејќи за секоја личност се потребни две дози.

Министерството за здравство и социјална работа на Република Српска, Сојузното Министерство за здравство и Одделот за здравство и други услуги во областа Брчко потпишаа договор за начинот и обврските на страните во БиХ што ќе ја преземат и набават вакцината, што значи исполнување на одредени постапки како што се увоз, складирање и подготовки за организација на вакцинација.

Во Република Српска, руската вакцина Спутник V се очекува да пристигне на почетокот на 2021 година. Исто така, во механизмот Ковакс (COVAX), РС (околу 1,3 милиони жители) нарача и плати 400.000 дози на вакцината. Планот за вакцинација, во согласност со препораките на Светската здравствена организација, прво ќе се вакцинираат хронично болните пациенти, постари од 65 години и здравствени работници и други категории за кои посоти опасност по здравјето.

Во Федерацијата БиХ има 10 кантони, вклучително и десет министерства за здравство. Секој од кантоните има автономија во изборот на производителот од кој ќе набавува вакцини.

Почна вакцинајцијата во ЕУ со пратки кои премиерот Заев би ги одбил

Симболичните дози вакцини во Германија

Германија и Унгарија започнаа вакцинација против корона вирусот, денеска, само неколку часа по пристигнувањето на првите пратки, што го наруши планот на Европската Унија за координиран почеток на вакцинацијата, утре во сите 27 земји на ЕУ.

„Секој ден што го чекаме е ден премногу“, рече Тобајас Кригер, менаџер на дом за стари лица во Халберштат, во североисточниот дел на регионот Саксонија-Анхалт, каде денес започна вакцинацијата, прва во цела Германија.

Првиот човек во куќата што бил вакциниран со вакцината на „Фајзер-Бионтек“ е 101-годишната Едит Квоикала, објави новинската агенција ДПА. Кригер рече дека 40 од 59 жители на тој дом сакаат вакцинација, како и 10 од околу 40 нивни негуватели.

Во Унгарија, здравствените работници прво беа вакцинирани во Централната болница во Пешта, во Будимпешта, додека властите во Словачка исто така планираа да ги дадат првите дози вечерва.

Првите пратки од вакцината пристигнаа во болниците низ ЕУ во контејнери-фрижидери минатата ноќ, бидејќи беа испратени од центарот за производство во Белгија во средината на оваа недела.

Претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, го нарече почетокот на дистрибуцијата на вакцината „трогателен момент на единство“ на ЕУ.

Заедно со некои од најраните и најпогодените жаришта на корона вирус во светот – Италија и Шпанија, како и Чешка, чиј здравствен систем беше на работ на пропаст оваа есен, вкупно 27 земји на ЕУ забележаа над 16 милиони заразени и над 336.000 смртни случаи, за кои експертите велат дека е само дел од реалното салдо заради нерегистрирани случаи и ограничено тестирање.

Првите пратки се само околу 10.000 дози во повеќето земји на ЕУ, а програмите за масовна вакцинација треба да започнат едвај во јануари. Секоја земја одлучува сама кој ќе ги добие првите вакцини, но тие ги ставаат најзагрозените на прво место.

Цел свет се турка во редот за вакцини

Бојко Борисов за време на контролата на вакцините во Пловдив

Бугарскиот премиер Бојко Борисов вечерва изјави дека прашање на време е кога ЕУ ќе прашува кој е вакциниран, а кој не, за да може да патува.

„Познавајќи како дејствува Европската Унија, ќе дојде време кога ќе прашува кој е вакциниран. Ќе биде како Грците што воведоа ПЦР тест, ЕУ ќе праша: Ај да видиме кој е вакциниран, а кој не“, рече премиерот на Бугарија, Бојко Борисов за време на контролата на вакцините во Пловдив.

Во Бугарија ќе се издава и пасош на имунизација по примањето на вакцината.Главниот државен здравствен инспектор Ангел Кунчев објасни дека документот кој ќе се издава е разработен од Европската Комисија. Тој може да биде утре обврска кога ќе се патува во друга земја.

Една година по пандемијата конечно постои трошка надеж дека животот ќе се врати во нормала. Вакцината нема да го избрише вирусот или влијанието на пандемијата врз нашите животи, а вакцината сега станува уште една варијабила што ќе го обликува секојдневниот живот на граѓаните.

Се очекува масовната вакцинација да го олесни преминувањето на границите и на крајот да ги релаксира ограничувањата што ги спречија луѓето да се движат во пандемијата, но тоа неизбежно ќе им наметне избор на граѓаните – да купат билет за слобода со вакцина или да ја продолжи агонијата на блокирање и карантин.

Затоа сите земји во светот се борат и туркаат во редот каде прво и во поголеми количини ќе стигне вакцината.

Само Македонија, си чека на ред. Властите во земјава не само што не би земале ни 5 или 10.000 од Фајзер, туку здравствените органи, не одговориле на понудата за можноста да се набави вакцината Спутник.

Во прилог на оваа констатација оди и инфомацијата која вчера ја објави Сител ТВ дека Македонија не испратила одговор на добиената понуда од Руската Федерација за набaвка на вакцината Спутник V, според информацијата од економскиот советник во амбасадата на Русија.

- Уште на почетокот на есента и понудивме на македонската Влада да се воспостави контакт со Рускиот фонд за директни инвестиции и да се преговара за можноста за набавка на руска вакцина. Министерот за здравство, Венко Филипче, не информираше дека лице за контакт за ова прашање ќе биде професорката Александра Грозданова, шеф на Националниот комитет за имунизација при Министерството за здравство.На професорката Грозданова и беа дадени сите потребни податоци за контакт, исто така и беше испратено писмо од претставникот на Рускиот фонд за директни инвестиции, кое, за жал, остана без одговор – рече Владимир Хрисанфов, економски советник во амбасадата на Руската Федерација во дневникот на Сител.

Фокусот на овој текст е на ангажманот на власите во Македонија да се обезбеди вакцина против корона што побрзо во што поголеми колични, што не се случува, сеедно дали е од Фајзер, Астра Зенека, Модерна или некоја друга.

Македонија доцни и за поимот “Имунолошки пасош“

„Имунитетските пасоши“ беа споменати како концепт на почетокот на пандемијата, со образложение дека тие ќе им овозможат на луѓето слободно да се движат кои на еден или друг начин стекнаа имунитет кон коронавирусот. Со се поизвесното доаѓање на вакцината, идејата се модифицира – доказ за вакцинација е најдобриот имунитет.

Проблематична е валидноста на таканаречените „дигитални здравствени пасоши“ или „вакцина пасоши“, како што повеќе луѓе ги нарекуваат, бидејќи се уште не е официјално потврдено дека тие ќе се сметаат за средство за спречување на пренесување на вирусот преку границите.

Еуроњуз ја истражуваше оваа тема и ја контактираше Светската здравствена организација за конечно појаснување, но не доби одговор.

Кон крајот на минатиот месец, една од австралиските авиокомпании објави дека само вакцинираните патници ќе можат да се качуваат на нивните летови.

Додека овие пасоши, од една страна, ќе служат за враќање на слободата на движење на граѓаните на кои таа им беше одземено со пандемија, од друга страна, се поставува и прашањето на етичноста поради потенцијална злоупотреба на личните слободи и приватноста.

Истражувачите кои се осврнаа на ова прашање го илустрираат проблемот со хипотетичка ситуација: замислете да ве замолат постојано да го откривате вашиот здравствен статус на јавноста, без разлика дали се работи за резултати од тест за коронавирус или вакцинација, за да можете да влезете во ресторан, црква или возило за јавен превоз.

Некои луѓе сигурно би можеле слободно да се движат, додека на оние кои, да речеме, не се заразиле со вирусот, но не се вакцинирани, ќе им биде скратена слободата на движење.

Исто така, постои прашање за споделување лични здравствени податоци со трети лица.

Дигиталниот проект „CommonPass“ до одреден степен може да ги реши проблемите што го попречуваат воведувањето на вакцина пасошите.

Апликацијата „CommonPass“ нуди безбедно споделување на здравствени податоци, а швајцарската непрофитна организација што го создаде „CommonPass“ истакнува дека целта на апликацијата е „да овозможи дигитални алатки за јавно добро“.

Заклучок

Реално е да се очекува дека бугарскиот премиер Бојко Борисов е во право кога вели дека прашање на време е кога ЕУ ќе прашува кој е вакциниран а кој не.

Според моменталната состојба,граѓаните на Македонија не треба да планираат отворање и патување пред јуни 2021 година, кога ќе имаме појасна слика кога ќе има вакцини, за кого и во кои количини.

(Vecer.mk)