Русија тврди дека има прототип на вакцина против ХИВ.

Како што изјави денеска шефицата на руската Служба за фитосанитарен надзор „Роспотребнадзор“, Ана Попова, Русија повеќе години работела на вакцина против ХИВ.

„Имаме свои порототипови, своја вакцина“, истакна Попова.

Таа додаде дека на вакцина против ХИВ работат и научниците од Институтот „Вектор“.

извор: Makfax