Претседателот на Франција, Емануел Макрон, на српски и кирилица изрази сочувство до Србите за смртта на патријархот Иринеј.

- Го повикав претседателот Александар Вучиќ да изразам сочувство по дознавањето на тажната вест за заминувањето на патријархот Иринеј. Франција им се придружува на сите Срби во жалост - напиша Макрон.

Најчитани вести