Суфле или лавина колач е чоколадно благо кое по овој рецепт можете да го направте дома. Надворешно сочна бисвита, а внатре топла чоколада која се слева како лавина по кое овој колач го добил името колач лавина.

Состојки

 5 jajца

 125 гр. шеќер во прав

 75 гр. брашно

 175 гр. маслец

 250 гр. чоколадо

Подготовна: Се матата јајцата, шеќерот и брашното. Посебно на тивок огон се топат маслацот и чоколадото Се ова сеодинете го со смесата со јајца и другите состојки, која потоа се истура во модлици или корпи за мафини.

Вака подготвени се печат 7 минути во предходно загреана рерна на 200 степени.

Подготврни се служат со сладолед ванила, која одлично оди во комбинација со чоколадното суфле.

Најчитани вести