Состојки:

• шоља бел вински оцет

• лажиле сол

• половина лажиче шеќер

• Темјан

• некоку зрна бибер

• излупени чешниња лук

Подготовка:

Во помал сад се загрева оцет, шеќер и сол кој трена да зоврие, се додаваат зачините и додека се жешки се истураат преку лукот кој е густо нареден во тегла која е предходно стерилизирана. Теглата добро се затвора и се чува на собна температура и до два месеца. Вака подготвен лук е добра салата со ладни предјадења, но и во друга креативна намена.

Најчитани вести