Потребни состојки:
За тестото:

 • 600 г брашно
 • 1 сув квасец
 • 3 лажици масло
 • 1 лажичка сол
 • 2 лажички шеќер
 • 400 мл млака вода

За филот:

 • неколку лажици ајвар
 • 100-200 г кулен
 • 100-200 г шунка
 • 1-2 црвени пиперки
 • 1 лута пиперка
 • 100-200 г свежи печурки шампињони
 • 300 г кашкавал
 • 1 лажица оригано

Начин на приготвување: Се замесува тестото, се меси десетина минути и се остава да стаса. Се вклучува рерната на највисока температура веднаш штом ќе стаса тестото за да добро да се загрее. Откако ќе стаса земаме парче од тестото и нежно го развлекуваме во круг. Може со втиснување на прстите и дланките, ама нежно за да не го истиснеме сосема воздухот формиран при стасување. Секој круг го ставаме на набрашнета тава. Ја мачкаме со ајвар, редиме тенко насечкани шунка, кулен, печурки, пиперки и на крајот обилно рендаме кашкавал. Задолжително посипуваме со оригано. Печеме во добро загреана рерна на најдолната решетка…

Најчитани вести