Претставникот на американскиот претседател Доналд Трамп за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, на својот профил на Твитер го сподели денеска текстот објавен во приштинските медиуми под наслов „14 каубои во Приштина“ и накратко коментираше: „Да, тоа е вистина“.

- Нe еден, туку 14 американски каубои ќе пристигнат во нашиот град денес - се вели во текстот на приштинскиот весник и се додава дека постојат големи шанси Американците да се согласат пред патувањето во Приштина, Ричард Гренел да биде нивен „шериф“.

Имаше многу скептици и некои будали, кои по договорот меѓу Белград и Приштина во Белата куќа беа убедени дека американската администрација нема да застане зад договорот потпишан во Овалната канцеларија во Белата куќа, верувајќи дека САД едноставно ќе се откажат од објавувањето на веста.

На нивно големо изненадување, проширена делегација на администрацијата на Трамп сега ќе ги посети Приштина, Србија, Грција и Израел.

Она што најмногу ми се допаѓа во оваа посета е краткиот период што делегацијата ќе го помине во секој град - два часа во Приштина, два часа во Белград, Атина и Тел Авив, наведува авторот.

Каубоите се токму такви, посетите им се кратки, зборуваат остро и јасно и не оставаат простор за недоразбирање.

Со други зборови, американските каубои се спротивни на бирократите во Брисел и Европа, според медиумите, вели авторот.

Американската администрација, за време на претседателот Трамп, и не е тајна, е значително различна од другите администрации.

Но, разликата не е во тоа што е мека, туку во тоа што е повеќе американска кога станува збор за темпото и ароганцијата.

Последно што би сакале е да се најдеме на другата страна на паричката, наведува авторот на текстот.

На почетокот на оваа година, поради тврдоглавоста на поранешниот премиер Албин Курти и неговите пријатели, бевме сериозно изложени. Курти и неговиот круг на пријатели, иако би можел да каже поинаку, не ја мразат Америка како континент или Американците како народ, но неизмерно го мразат начинот на кој Вашингтон води политика. Според стандардите на Курти, дури и левицата во Америка е радикална десница, додека не вреди да се троши ниту збор десно, наведува весникот.

Се наведува дека идеолошкото непријателство е луксуз за земја со нуклеарни бомби во хангарите.

Косово има резерви на жито во хангарите за само неколку месеци, заклучува Газета, потсетувајќи дека Албанците во Европа имаат најголема корист од каубојската и шерифската политика.

Најчитани вести