Потребни состојки:

20 чајни колачиња

1 лажица шеќер

300 мл млеко

1 лажица прашок за печиво

За посипување:

по желба шеќер во прав

Начин на приготвување: Чајните колачиња искршете ги и ставете ги во длабок сад. Додадете го млекото, прашокот за печиво и изматете со мискер. Помал длабок сад обложете го со кеса, ставете ја во него смесата и ставете во микробранова печка на 5 минути. После тоа колачот ставете го на чинија и вратете го во микробранова на 1 минута. извадете го и посипете го со шеќер во прав.

Најчитани вести