Рускиот претседател Владимир Путин во понеделникот ѝ понуди на Белорусија заем од милијарда долари додека беше домаќин на својот белоруски колега во неговата резиденција во Сочи, Русија. Посетата го одбележа првото патување во странство на Александар Лукашенко откако избија протестите во неговата земја со барање да поднесе оставка, пренесува РТ.

„Русија ќе ѝ даде заем од 1,5 милијарди долари на Белорусија. Нашите министри за финансии работат на тоа. Исто така ќе треба да ја продолжиме нашата соработка во воената област. Денес започнуваме вежби што ги испланиравме минатата година и ќе траат неколку дена. И повторно, за да се избегнат какви било шпекулации, ќе нагласам дека овие вежби беа планирани, па дури и објавени минатата година “, рече Путин.

Путин беше внимателен да не ги дефинира своите понуди за финансиска и воена помош за Белорусија како поддршка за одржување на моќта на Лукашенко пред сè поголемото спротивставување на неговото владеење. Наместо тоа, тој тврди дека Русија ја ветила помошта за исполнување на обврските што нацијата ги презела претходно кон Белорусија, што тој ја опиша како „најблискиот сојузник“ на Русија.

Путин се осврна на блиските односи што ги одржуваат двете земји според условите на Договорот за создавање на сојузот меѓу Русија и Белорусија од 1999 година, кој повикува на соработка во надворешната политика, одбраната и социјалната и економска политика меѓу двете држави за создавање унифициран парламент и единствена валута во иднина, според „Обзервер рисрч фаундејшн“.

Рускиот претседател во понеделникот конкретно го спомна Договорот за сојуз на држави, повикувајќи се на интеграцијата меѓу двете држави што се бара со договорот. Според некои набљудувачи, Путин се залага за исполнување на обврските на пактот со надеж за повторно обединување на Белорусија со Русија за формирање на над-држава.

Двајцата лидери претходно се сретнаа во Сочи на почетокот на февруари на слични разговори во кои Путин го притискаше Лукашенко за понатамошна интеграција со Русија според условите на пактот. Сепак, повеќе од две децении од потпишувањето на договорот, тој продолжува да постои во голема мера на хартија, делумно затоа што во минатото Лукашенко не сакаше да ја отстапи власта, тврди „Гардијан“.

Путин се осврна и на актуелните протести во Белорусија, повикувајќи го Лукашенко, кој владее со земјата 26 години како претседател, да се повлече. Немирите почнаа по претседателските избори на 9 август на кои Лукашенко беше избран за шести по ред мандат на функцијата.

Неистомислениците излегоа на улиците истиот ден, обвинувајќи го државниот изборен комитет за фалсификување на гласањето, покренувајќи протестно движење кое оттогаш продолжува без прекин.

„ Многу добро ја знаете нашата позиција. Ние се залагаме за тоа Белорусите сами, без никакво мешање и преку мирен дијалог да најдат решение, да најдат заедничка основа за тоа како да градат или да работат во иднина. Знаеме за вашиот предлог да почнеме со работа на уставот, сметаме дека има смисла “, рече Путин, осврнувајќи се на понудата на Лукашенко за реформа на уставот како одговор на антивладините протести.

Лукашенко е единствениот претседател во историјата на Белорусија.

извор: Makfax

Најчитани вести