Како што се очекуваше, фактот дека Русија е прва што произведе вакцина против коронавирус, предизвика доста возбуда на глобалната сцена. Тешко е да се каже колку ќе трае тој период додека Русија е единствената што ја има вакцината, но Москва ќе го искористи максимално, не само во однос на заработката од неа (сега е време да се продаде на максимален број земји), туку и кога станува збор за престиж.

Според Си-Ен-Ен, руските власти соопштија дека се подготвени да им помогнат на Соединетите држави во нивните напори да ја добијат вакцината што е можно поскоро, т.е. во Операцијата „Воорп Брзина“ (американско тело основано со цел забрзување на вакцината).

Не е изненадувачки што Соединетите држави веднаш „глатко ја отфрлија“ руската понуда, со порака дека „тие во моментов не се заинтересирани“ за руска помош.

Висок неименуван руски службеник за Си-Ен-Ен изјави:

„Од страна на САД постои големо чувство на недоверба кон Русија. Ние веруваме дека заради таа недоверба, Соединетите држави не ги прилагодуваат потребните технологии што водат до вакцината“.

Портпаролот на Белата куќа, Кајли Мек Енани, исто така, ја коментираше ситуацијата, велејќи дека претседателот Доналд Трамп бил запознаен со деталите за руската вакцина и дека Соединетите држави би инсистирале на американска вакцина што ќе помине низ „ригорозен“ тест III фаза со највисоки стандарди.

Значи, САД сега сакаат да се спротивстават на Русија со прикажување на руската вакцина како нешто невешто, што се создало преку трупа, набрзина и затоа е потенцијално неефикасно, можеби опасно.

Со други зборови, САД веќе се обидуваат да се наметнат на глобалниот пазар што ја чека вакцината - и зборуваме буквално за сите земји во светот - како подобра опција во однос на квалитетот, бидејќи нивната вакцина ќе биде „строго тестирана“.

Но, дали е тоа навистина така? Имено, пред само неколку дена Трамп рече дека верува оти американската вакцина ќе биде достапна пред датумот на претседателските избори (3 ноември). Следи дека Соединетите држави под притисок на администрацијата на Трамп се обидуваат да ја добијат вакцината што е можно поскоро, со што е можно повеќе „кратенки“ и со тоа може да паднат во вода зборувањата за „ригорозно тестирање“.

Неименуван службеник за здравство во САД рече:

„Нема проклета шанса САД да ја тестираат оваа руска вакцина дури и на мајмуни, а камоли на луѓето!“

Ова е точно, параноја и недоверба споменати од претходно цитирани руски власти. Соединетите држави се чувствуваат како да заостануваат во голема трка што не е само за здравјето на луѓето - иако треба да биде примарна - туку и за заработка на големи пари. Имено, успешната вакцина ќе донесе милијарди долари профит на оној кој ќе е првиот што може да ја понуди, а во овој момент тоа е Русија.

Русите, имајќи го ова во предвид, имаат доста „храброст“ кога велат дека се подготвени да споделат информации за нивната вакцина со САД и дека се подготвени да им дозволат на американските фармацевтски компании да произведуваат руска вакцина на американско тло. Јасно е дека тоа би било огромен политички удар за САД и за сите оние кои „не би ја тестирале руската вакцина врз мајмуните“.

Но, неименувани руски претставници велат дека некои американски фармацевтски компании веќе покажале интерес за руската вакцина. Не е познато кои американски компании се, но не би било изненадувачки ако е така.

Доколку во светот навистина владее слободен пазар (во кој Соединетите држави најчесто се колнат) ослободен од политички притисок, би било во интерес на американските фармацевтски гиганти да ја постават руската вакцина и да дејствуваат како посредник кој би ја имал својата заработка.

Имено, во наредниот период би можело да се испостави дека Русија едноставно не е во состојба сама да произведува доволни количини на вакцина. Веќе рекоа дека можат да произведат околу половина милијарда дози на вакцината во рок од една година (а веќе имаат нарачка за милијарда!).

Тоа е шема од која Русите нема така лесно да се откажат. Тие имаат приказна што има смисла - тие наведуваат како руската вакцина „Спутник V“ може да спаси американски животи.

Дали американските власти ќе бидат толку со непоколебливо его и ќе ги остават луѓето жртви на корона, иако постои потенцијален спас?

Веројатно можеби не самиот Трамп, но тој мора да биде „претпазлив“ за каква било соработка со Русија во овие предизборни денови, затоа што во спротивно медиумите би го „мелеле“.

Споменатиот неименуван руски службеник во интервју за Си-Ен-Ен дава интересен аргумент:

„Што ако руската вакцина се покаже како најефикасна? Ќе се постави прашањето, зошто Америка не ги разгледа опциите, зошто политиката застана на патот на пристап до ваква вакцина?“

Секој ден е важен, а секој ден во кој Русија има и Соединетите држави немаат вакцина, е ден повеќе за нови руски нарачки.

Повеќе од 20 земји низ целиот свет веќе изразија желба за руска вакцина.

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте изјави дека ќе ја прими лично веднаш штом пристигне.

Мексиканското Министерство за надворешни работи соопшти дека започнале преговори со Русија во врска со набавка на вакцината. Ова значи дека дури и американскиот сосед не е подготвен да ја чека американската понуда.

Може ли да има сценарио Американците да ја преминуваат границата да се вакцинираат во Мексико? Сешто може да се замисли во оваа чудна ситуација.

Србија веќе објави дека преговара со Русија за набавка на вакцината „Спутник 5“, додека пораки многу слични на оние во Америка се слушаат од Хрватска - експертите јавно кажуваат дека не би дозволиле членовите на нивните семејства да бидат вакцинирани со руската вакцина. Истите пораки стигаат и од Северна Македонија, ќе се чека СЗО да ја потврди исправноста на вакцината.

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ посочува дека Србија ќе биде меѓу првите што ќе ја добие руската вакцина поради блиските односи меѓу Белград и Москва.

Многумина се прашуваат како Русија успеа толку брзо да ја произведе вакцината?

Александар Гинтсбург, раководител на московскиот институт за истражување Гамалеја за епидемиологија и микробиологија, зборуваше за тоа прашање. Тој посочува дека претходното руско искуство во производството на вакцината за ебола и Мерс значително го забрза изумот на вакцината за СОВИД-19.

"Цела генерација на биотехничари, вирусолози, имунолози ја развиваат технологијата што сега се користи за создавање на оваа вакцина повеќе од 20 години. Работењето на вакцината за GamEvac-Combi за ебола пред неколку години беше особено важно во утврдувањето на работи како што се составот и дозата", истакна Гинтсбург.

Руските власти потврдија дека производството на вакцината Гам-СОВИД-Вац, наречено Спутник V, официјално започна.

Гинтсбург посочува дека досега повеќе од 3.500 луѓе ја примиле вакцината Спутник V и дека досега не се забележани никакви негативни последици, освен неколку случаи на типични несакани ефекти на вакцината, како што е покачена температура, но ова, посочува Гинтсбург, лесно се решава со една таблета. Парацетамол.

Што се однесува до трката, Гинтсбург посочува дека не го гледа на тој начин.

„Целта не беше да се победи во трката. Единствената желба беше да се заштитат луѓето. Јас сум професионален „ловец на вируси“, целта беше да се “неутрализира тој“, рече тој.

Во наредните денови и недели, ќе биде јасно колку е ефикасна руската вакцина и колку е безбедна. Секако, дури и државите што се претплатиле за неа, внимателно ќе ги следат вестите од Русија за да бидат што е можно посигурни во тоа.

Но, ако вакцината Гам-СОВИД-Вац навистина се покаже дека е со добар квалитет, прашањето за геополитиката ќе остане.

Земји како Хрватска дефинитивно нема да набават руска вакцина затоа што тоа е во спротивност со нивната надворешна политика. Истото важи и за Северна Македонија.

Руската вакцина која треба да штити од коронавирусот нема да се набавува во Северна Македонија, ниту пак надлежните планираат да провајат интерес за нејзино купување по примерот на другите држави. Експертите од областа на имунологија и имунизација велат дека за оваа вакцина многу малку се знае поради што и засега не може да се дадат прецизни заклучоци.

“Во однос на руската вакцина, Северна Македонија не е во преговори за набавка на оваа вакцина“ – велат од Министерството за здравство.

Оттаму додаваат дека вакцина ќе се набавува преку друга процедура. 

“Ова практично значи дека во моментот кога преку таканаречениот Ковакс механизам вакцината за ковид-19 ќе биде достапна во светот, ќе биде достапна и во Северна Македонија“ – објаснуваат од ресорното министерство.

Но, замислете дека есента носи ескалација, како што за жал предвидуваат многу епидемиолози, дали Хрватите и Македонците, па и другите во околните земји мирно ќе седат додека СОВИД-19 одзема животи и ја уништува економијата, додека соседна Србија, заради надворешната политика, може да смета на спасение?

Сепак, најголемата морална дилема може да се појави во САД, каде што повеќе од 1.000 луѓе умираат секој ден. Ќе биде потребна подолга медиумска кампања, која е веќе започната, за да се демонизира максимално руската вакцина, мора да остане нешто што не им се дава „дури ни на мајмуните, а камоли на луѓето“ - и тој аргумент ќе преживее ако вакцината се покаже како лоша.

Но, што ако не е? Што ако е многу ефикасна, тогаш како да се скрие реалноста од луѓе кои веќе се на работ поради оваа пандемија?