И покрај големата желба да се пробие благодарение на нејзиниот талент, многу режисери гледале само како да ја изложат Лидија Вукиќевиќ пред камерата. Од таа причина, вели таа, плачела околу нејзината прва голема шанса - улогата на Лилика во „Жикина Династија

- Првите солзи ги испуштив поради работата за време на снимањето на „Жикина Династија“. Уште во 1985 година ја добив улогата на Лилика. Ми беше многу тешко затоа што режисерот Зоран Калиќ не веруваше во мене. Тој беше незадоволен и лут цело време. Проблемот беше со тоа што сакаше да ме соблече затоа што тој замислуваше дека треба да бидам гола во една сцена, не го сакав тоа затоа што мислев дека нема оправдување за такво нешто, Драгомир Гидра Бојаниќ, кој ме заштитуваше од режисерот, ми даде голема поддршка во тие моменти и тој не му дозволи да ме соблече. Покрај него, Јелена Жигон и мојот голем пријател Милан Штрљиќ исто така ме поддржаа во тие тешки и стресни моменти, рече Лидија.

Патем, таа била возбудена кога ја добила улогата во ТВ серијата „Вук Караџиќ“, но дека наскоро на телевизија дознала дека нема ништо од таа работа.

- Најголемо жалење ми е што не ја играв Љубица Обреновиќ во серијалот Вук Караџиќ. Почнав да се подготвувам за улогата, а потоа една вечер на Дневник слушнав дека Горица Поповиќ наместо мене ќе игра во серијалот. Проблемот беше што јас во претходниот проект во филмот „Развод за неодредено време“, имав расправија со режисерот на фотографија, кој ме принуди да се соблечам гола. Тој подоцна беше ангажиран за серијалот „Вук Караџиќ“ и побара од режисерот да ме исфрли од актерската екипа “, вели актерката.

- Се сеќавам дека седев во продавница за шминки и плачев, пред да снимам сцена каде требаше да сум среќна и да пеам. Не знам како, но успеав да се преправам дека имам среќа. На крајот, режисерот го погледна материјалот и беше многу задоволен. Тој ми честиташе за добро одиграната улога, а тоа продолжение на „Жикина Династија“ беше најгледаниот филм од 1985 година во цела поранешна Југославија “.

Лидија Вукичевиќ вели дека таа имала чест да игра рамо до рамо со Драган Николиќ во филмот „Луталица“ во 1987 година.

- Еден ден, мајка ми дојде на сетот да види како изгледа кога се снима филм. Во таа прилика, таа се запозна со многу актери, меѓу кои и Драган Николиќ. Тој и рекол: Имаш образована и многу талентирана ќерка.

Само една година подоцна, Лидија се соочила со истиот проблем на сет, а овој пат легендарниот актер Велимир Бата Живојиновиќ ја одбранил.

- Снимавме сет на филмот„ Развод за неодредено време“, во кој ја играв проститутката Соја. Бата и јас имавме сцена заедно во хотелска соба, а јас бев по градник. Директорот на фотографија ме замоли да се соблечам целосно гола и му реков дека нема шанси. Тој рече: Вие младите актерки нема да тргнете со ништо. Во тој момент Бата интервенираше и застана во моја одбрана, па затоа продолживме да ја снимаме таа сцена, објаснува актерката и додава дека тоа било почеток на едно големо пријателство со Бата.

- Тој беше мојот најдобар пријател, како и неговата сопруга Лула. Тој ме заштитуваше затоа што јас бев воспитано дете и тој знаеше како да го препознае и цени тоа. Тој ме убеди да купам плац на Дунав во областа Бранишево. Денес имам куќа која што ја изградив во меѓувреме, вели Лидија

Најчитани вести