Оваа година, 2020 година, веќе го доби епитетот на најлошата во последните неколку децении, а тоа се должи на непријатните, несреќни и трагични настани што се случуваат буквално од нејзиниот почеток. Преку пандемија на коронавирус, пожари во Австралија, смртта на Коби Брајант, до катастрофите што се случија за само четири дена минатата недела - многумина се прашуваат што друго ќе се случи со светот до крајот на годината.

Новата декада започна на 1 јануари 2020 година и за многумина се чинеше оптимистичка и голема шанса за подобар живот. Сепак, како што влегуваме во осмиот месец, многумина се прашуваат дали годинава би можела да се влоши уште повеќе, по разорните пожари, паѓања на авиони, смртта на кошаркарската ѕвезда Коби Брајант, разни природни непогоди и немири - сите под облакот на пандемијата на коронавирусот.

И кога се чинеше дека најлошото може да помина, три настани од минатата недела што се случија во рок од четири дена го потресоа светот, а луѓето само сакаат да се разбудат што е можно поскоро од овој кошмар наречен 2020 година.

Четири дена - три светски пеколи

Експлозијата го уништи Бејрут

Силна експлозија избувна во пристаништето во либанската престолнина Бејрут, околу 18 часот во вторникот, при што загинаа 154 лица, а повредени се околу 5.000.

Пристаништето е целосно уништено, а голем дел од градот е исто така уништен. Експлозијата се верува дека е предизвикана од 2.750 тони амониум нитрат, кој се чувал со години без никакви безбедносни мерки.

Либанските власти уапсија 16 лица како дел од истрагата за експлозијата на магацинот, а судски извор за локалните медиуми јави дека главниот извршен директор на пристаништето е меѓу уапсените.

Медиумите објавија дека околу 300.000 луѓе останале без покрив над главата.

Зградата на Светскиот трговски центар во Брисел беше ја зафати пожар

Во четвртокот на 6 август избувна голем пожар на 27-ми кат на Светскиот трговски центар во Брисел. Дебел чад се крена од зградата, но за среќа никој не беше повреден. Пожарот, наводно, се случил откако се запалил материјал за изолација.

Бројни членови на противпожарната бригада успеаја да го совладаат пожарот, а командантот на противпожарната бригада, Берт Бругеманс, рече дека станува збор за многу сериозен пожар.

Кулата не е во употреба затоа што се реновира, а во моментот на пожарот беа присутни само неколкумина работници кои успеаја навреме да се евакуираат.

Авион се урна, при што загинаа најмалку 18 лица

Несреќа се случи во петокот кога авион на „Ер Индија експрес“ кој летал од Дубаи се урна на аеродромот „Каликат“ во Индија. Најмалку 18 лица загинаа, а повеќе од 150 беа сериозно повредени.

Авионот со 190 патници и членови на екипажот се излизгал од пистата и се преполовил.

Според медиумите, авионот што доаѓал од Дубаи бил принуден да слета, а несреќата се случила во моментот кога силно врнело во тој дел на Индија, пренесува Ројтерс.

Најтрагичните настани од почетокот на годината

Новата декада започна со прогласување вонредна состојба во Нов Јужен Велс, Австралија, поради пожарите што беснееја со месеци.

Пожарите ги принудија градовите да се евакуираат и запалија десетици милиони хектари површина. Се верува дека во пожарите загинале најмалку милијарда животни, а дури 100 видови се загрозени.

Коронавирусот КОВИД-19

Светската здравствена организација беше запознаена за новиот коронавирус на почетокот на јануари, и покрај фактот што случаи во Кина се појавија во ноември минатата година.

Новиот коронавирус, познат како Ковид-19, се верува дека потекнува од животински пазар во Вухан, Кина.

Наскоро се рашири низ целиот свет, прогласена е пандемија, повеќе од 19,5 милиони луѓе се разболеле досега, додека повеќе од 724.000 починаа. Земји низ целиот свет воведоа блокади и разни мерки за да се запре ширењето на вирусот.

Инциденти поврзани со Иран

Откако Иран започна напад врз американските трупи стационирани во базата во Ирак, украински авион се урна во Техеран, при што загинаа сите 176 лица во авионот.

Иран подоцна ја презеде одговорноста за инцидентот, велејќи дека авионот бил соборен по грешка, бидејќи верувале дека тој претставува закана.

Смртта на Коби Брајант

Големата трагедија којашто ги погоди не само љубителите на кошарката, туку и целиот свет, се случи на 26 јануари, кога се урна хеликоптерот во кој се наоѓаше Коби Брајант, легенда во НБА и неговата ќерка Џиџи (13), заедно со седум други патници.

Уште една авионска несреќа

Нова авионска несреќа се случи кон крајот на мај, кога пакистански авион се урна, а загинаа 97 патници додека само двајца преживеаја.

Смртта на Џорџ Флојд

Уште еден настан што ја одбележа оваа година и се прелеа во остатокот од светот е смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис, САД.

Тој почина за време на приведувањето, а светот го обиколи видеото во кое се гледа како полицаец му стои со коленото на вратот.

Протести следуваа не само низ САД, туку и низ целиот свет, а луѓето почнаа да бараат отстранување на споменици кои сметаат дека се расистички, додека некои беа срушени. Имаше сè поголеми барања земјите да ги преиспитаат своите улоги во колонијализмот, додека многу историски личности се прогласуваат за расисти.

Поради сите овие настани, луѓето сакаат оваа година да заврши што е можно поскоро и никој не треба да размислува што носи новиот ден -  се надеваме дека најлошото заврши.

СрбијаДанас

Најчитани вести