Белата куќа потврди дека сè уште не можат да кажат дали големата експлозија во Бејрут била само трагичен инцидент или резултат на некаков „терористички напад“.

Сепак, сите индикации се дека станува збор за трагичен инцидент, но ако некој сакаше да види револуција во Либан, сега може да го добие тоа, благодарение на оваа експлозија.

Моментот кога пристаништето во Бејрут „летна во воздух“ (земајќи со себе неколку градски области, убивајќи над 100 луѓе, а неколку стотици илјади останаа без своите домови) доаѓа во клучен момент за Либан.

Ситуацијата е таква со месеци што многумина предвидуваат дека наскоро ќе „експлодира“ - и сега е, буквално во форма на оваа експлозија, и политички во форма на она што ќе следи.

Либан е релативно млада земја, стара под 100 години. На 1 септември 1926 година, Франција ја создаде Република Либан, во областа на распадот на Отоманската империја која управуваше со областа на денешниот Либан повеќе од 400 години.

Одржувањето на стабилен Либан е предизвик (или невозможна мисија) од самиот почеток. Зборуваме за земја во која религиозните групи се скоро подеднакво застапени - христијани, сунитски муслимани и шиитски муслимани (има и Друзи, а меѓу муслиманите и христијаните имаме бројни подгрупи).

Либан бил под Франција до 1943 година (дотогаш Париз веќе беше под германска окупација и тие ја изгубија контролата врз нивните колонии и протекторати). И покрај обидите за постигнување на одредена рамнотежа во земја со повеќе религии и традиции, во Либан во 1975 избувна крвава и фракциска граѓанска војна што траеше до 1990 година.

Зошто граѓанските војни најчесто избиваат во земји што се ослободиле од колонијална контрола? Честа причина е начинот на кој локалната самоуправа ја основале поранешните колонијалисти, а Либан не е исклучок.

Имено, Франција првенствено ги турка либанските (маронитски) христијани на позиција на моќ. Но, по заминувањето на Франција, стана јасно дека таков систем нема да биде одржлив затоа што христијаните во Либан сочинуваат околу една третина, додека другите две третини се муслимани (иако постои прилично изразена поделба меѓу нив во сунитски и шиитски фракции).

Тоа беше војна со ужасни последици што никогаш нема да исчезнат, затоа што некои настани беа премногу брутални за да се заборават. На пример, масакрот на 3.500 либански и палестински шиити во бегалскиот камп Шатила и блиската област Сабра во Бејрут. Масакрот на цивили беше извршен во септември 1982 година од страна на христијанските екстремисти (Фаланж) со поддршка на израелската армија.

Војната исто така доведе до две окупации - дел од Либан беше воено окупиран од Сирија до 2005 година, а дел на југ беше под израелска окупација до 2000 година. Војната заврши со протерување на палестинската ПЛО од Либан, беше договорен нешто поправеден однос на христијаните и муслиманите во парламентот, му беа дадени поголеми овластувања на муслиманскиот премиер (имено, во 1943 година беше договорено правило во Либан дека премиерот мора да биде сунитски муслиман, претседател на Парламентот шиитски муслиман, додека претседателот на државата е христијанин).

По војната, сите активни вооружени групи во Либан беа разоружани, сите освен една - претежно шиитскиот Хезболах, која стана многу моќна воена (и политичка) организација.

И покрај сите овие проблеми и конфликти, Либан всушност беше многу ветувачка земја долго време - либанската култура, економија и општ престиж беше концепт во арапскиот свет (без сомнение овој факт беше под влијание на бројната и влијателна либанска дијаспора).

Пред избувнувањето на граѓанската војна во 1975 година, Либан беше познат како многу привлечна туристичка дестинација, но и земја со умно направена диверзификација на својата економија (заедно со туризмот, земјоделството, трговијата, банкарството ... беа силни). Поради сето ова, во 50-тите и 60-тите години на минатиот век, Либан го добил прекарот „Швајцарскиот исток“ и главниот град Бејрут „Париз на Блискиот исток“.

По војната, беа направени големи напори за обнова на либанската економија, за обнова на националната инфраструктура.

Либан отсекогаш имал космополитски карактер, највисок индекс на човечки развој (ХДИ) и најголем БДП по глава на жител во арапскиот свет (се разбира, освен нафтените монархии).

За жал, и покрај сите овие напори, идеалот за мирен соживот (што во Либан, ако постоеше, беше краткотраен, веројатно дури и тогаш беше илузија) никогаш не се врати. Тензиите по секташки линии спорадично ќе станат толку големи што тие ескалираа во вооружени судири (на пример, во 2007 и 2008 година).

Во последните две децении, либанските христијани беа повеќе пасивни набудувачи, бидејќи главниот фокус на тензиите стана оној меѓу сунитите и шиитите. Самиот факт дека Хезболах остана сила после граѓанската војна и дополнително зајакната во меѓувреме, е нешто што никогаш не им „легнало“ на бројни сунити.

Понатаму, Хезболах од почетокот беше под влијание и имаше поддршка од најголемата шиитска моќ, Иран. Односите меѓу Иран и Израел, од друга страна, се добро познати (по Исламската револуција во Иран во 1979 година) - Израел никогаш не се помири (ниту ќе се случи тоа) поради фактот дека толку силна про-иранска организација е на нивна граница.

Имаше спорадични судири меѓу Хезболах и израелските сили на границата, а потоа ситуацијата тотално ескалираше во војната во 2006 година.

Израел започна силен воздушен и копнен напад врз позициите на Хезболах, но и цивилна инфраструктура, вклучително и во главниот град Бејрут. Израелската армија започна копнена инвазија на јужен Либан, но потоа се случи нешто што обично не се случува кога избиваат израелско-арапски војни: Израел изгуби (т.е. нивната инвазија не успеа и тие мораа да се повлечат од јужен Либан).

Како успеа Хезболах да го собори Израел? Првенствено со користење герилски тактики. И иако на крајот од војната (која траеше 34 дена) обете страни прогласија тактичка победа, јасно е дека ова беше голем триумф за Хезболах кои сега се претставија како „заштитници на Либан“ (и покрај тоа, секташките тензии во земјата продолжија да растат) .

Секташките тензии во Либан секогаш се наоѓаат некаде „на работ“ да станат нешто многу поопасно, поголемо, да бидат причина за друга граѓанска војна.

Она што навистина може да ја приближи земјата до вакво најлошото сценарио се економските кризи, а Либан моментно е во најголемата економска криза од граѓанската војна (можеби и во својата историја).

Што се случи?

Постојат неколку фактори.

Број еден (на кој ќе се согласат сите либански фракции) е секако корупција.

Корупцијата е во состојба да ја фрли дури и најперспективната земја во економски очај и тоа е нешто што му се случи и на Либан. Се разбира, корупцијата ќе биде амортизирана во земјата, иако тешко, додека сè друго е релативно стабилно.

Но, други работи се случиле во меѓувреме во земјата.

Продолжение во низата е - проблем број 2 на Либан му е секако избувнување на војната во соседна Сирија. Војната во Сирија доведе до пристигнување на голем број бегалци (околу 1,5 милиони бегалци од Сирија - во Либан, чие население во времето пред војната во Сирија било само 5,2 милиони!).

Очекувано, либанските христијани стануваат се повеќе загрижени од пристигнувањето на бегалците (пред се муслиманите). Јасно е дека доколку останат бегалци (како што значителен број палестински бегалци останаа по создавање на државата Израел и протерување на Палестинците од нивните домови) ќе има ново поместување во секташките сили во земјата. Покрај тоа, самото присуство на толку многу бегалци дополнително создаде товар врз либанската економија.

Третата причина за економскиот колапс на Либан е исто така што локалните економисти премногу често го копираа она што им беше предложено однадвор.

Заедно со сето ова, постои и постојано присутната политичка драма.

Политичката сцена во 21 век во Либан секако ја одбележа контроверзниот премиер (и милијардер) Саад Харири (сунит, како и други либански премиери) кој беше на власт во два наврати (од 2009 до 2011 година и од 2016 до 2020 година) кога избувнаа протести и контра-протести заради истиот, а во една епизода Саад Харири дури беше „киднапиран“ од саудиските власти за време на посетата на Ријад (иако ниту тој, ниту Саудијците не го прикажуваат тоа на тој начин).

Тој самиот е роден во Ријад, главниот град на Саудиска Арабија (покрај Саудиско и Либанско, тој има и француско државјанство). Тој стана богат со разни бизниси (телеком, телевизија) и фактот дека неговиот покоен татко, Рафик Харири, исто така беше деловен магнат и политичар, секако придонесе за тоа.

Рафик беше премиер од 1992 до 1998 година, а потоа од 2000 до 2004 година. Така, кланот Харири ја одреди неодамнешната историја на Либан. Но, иако Рафик Харири се повлече од власт во 2004 година, следната година тој беше убиен во Бејрут (во напад со камион - самоубиствен напад). Четворица членови на Хезболах се обвинети за атентатот, но иако тоа не е експлицитно наведено, многумина веруваат дека атентатот врз Рафик Харири го наредил сирискиот претседател Башар ал Асад (тој, се разбира, тврди дека не).

Дали е завршена последната истрага за тоа кој го наредил убиството на Рафик? Случајно, пресудата на специјалниот суд на ООН за тоа прашање требаше да биде објавена утре (7 август).

Сега, сепак, изрекувањето на казната е одложено за 18 август, поради експлозија што се случи завчера (4 август).

Да напоменеме дека жестоките антивладини протести траат со месеци во Либан, особено во Бејрут, овој пат без секташка поделба - демонстрантите бараат заминување на целата политичка класа.

Се разбира, ова се демонстранти во Бејрут кои за жал не се одраз на целата земја (па дури и целиот главен град). Зад нив, новите секташки тензии веќе растат и избиваат на површината. Во ноќите на жестоки протести се случија и вооружени судири, повторно на секташка основа.

Веќе наведовме повеќе од доволно причини за хаос во Либан, но можеме и повеќе.

Исто така, постои и коронавирус криза која, како и во остатокот од светот, има големи економски последици за Либан.

И сега, на крајот од таа долга линија во вторникот, ја добивме оваа катастрофа ... експлозија која некои ја споредуваат со Хирошима (што пак се случи на овој ден во 1945 година), други со Чернобил. Во секој случај, ова е експлозија што сега ќе го турне Либан преку работ.

Денес, францускиот претседател Емануел Макрон го посети Бејрут за да ја изрази својата поддршка. Голем број на лути луѓе се појавија во претежно христијанската област во Бејрут, што ја посети Макрон.

„Револуција! Револуција!“, Извикуваа многумина. Тие го опколија Макрон кој, мора да се признае, остана прилично мирен во многу хаотична ситуација.

„Мишел Аун е терорист! Помогнете ни!“, викна еден од оние собрани скоро до увото на Макрон, мислејќи на либанскиот претседател Аун. Други викаа слични работи.

Најновите информации велат дека властите намерно ги игнорирале предупредувањата за складирање на опасни хемикалии што со години се чуваат таму во градското пристаниште без конкретни безбедносни мерки.

За Либанецот, ова е уште еден доказ за небрежност, корупција и неспособност на целата политичка елита.

И, да е на космополитските гласови на луѓето во Бејрут, оние кои еднакво и без никаква религиозна основа со месеци ја осудуваа корумпираната политичка елита, можеби ќе се случи „револуција“ во Либан, на која некои денес повикуваат со сите сили.

За жал, нешто полошо е со поголема веројатност да се случи со Либан, нов внатрешен конфликт, можеби нова граѓанска војна. Точните гласови ќе бидат замолчени многу брзо кога оние со оружје ќе ја преземаат приказната, а има неколку од нив во Либан.

Експлозијата најверојатно е трагичен инцидент, но може да ја одреди историјата на Либан, бидејќи разни трагедии (пожари, суши, поплави ...) се знае дека го насочуваат текот на иднината низ целата историја на човекот.

Ако нешто мора да се случи во Либан, да се надеваме дека сè уште нема да биде граѓанска војна затоа што од првата, иако заврши пред 30 години, земјата никогаш не се опорави, а од потенцијалната втора, можеби нема да има ниту земја која ќе треба да се опорави.