Исидора Бјелица отпатува за Македонија, во Охрид, за време на викендот, за да се одмори, јавуваат српските медиуми. Сепак, нејзината состојба се влошила и таа се вратила дома, јавуваат 24вести.ком и курир.рс. 

„Таа вчера пристигна од Македонија и веднаш ја однесоа во болницата„ Свети Сава, каде што почина денес“, наведуваат истите медиуми.

Исидора Бјелица ги поминала последните два месеци од својот живот со родителите Невенка и Димитрије во блок 45, на улицата „Јуриј Гагарин“. Тие се преселиле во станот откако биле протерани од тогашно воено Сараево.

Од неа се простија претседателот на Србија Александар Вучиќ, како и сите естрадни ѕвезди во соседна Србија.

- Со голема жалење ја примив веста за смртта на нашата истакната писателка Исидора Бјелица. Нејзиниот необичен животен пат, како и трагата што ја остави на уметничката сцена на Србија, ќе остане забележана во бројни книги и претстави. Исидора ќе биде запаметена по нејзините оригинални јавни настапи, како и за нејзиниот остар пишан израз и уникатен стил. Искажувам најдлабоко сочувство на нејзиното семејство и обожавателите, напиша претседателот на Србија Александар Вучиќ.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Са великим жаљењем примио сам вест о смрти наше истакнуте књижевнице Исидоре Бјелице. Њен необични животни пут, као и траг који је оставила на уметничкој сцени Србије, остаће забележен у бројним књигама и драмским остварењима. Исидора ће остати упамћена по својим оригиналним наступима у јавности, као и по бритком писаном изразу и јединственом стилу. Породици и поштоваоцима изражавам најдубље саучешће.

A post shared by Александар Вучић (@avucic) on

Исидора Бјелица почина по битка со сериозна болест на 52-годишна возраст, оставајќи ги зад себе сопругот Небојша и двете деца, Лав Григорије и Вила Евангелина.

Последниот пост на писателката на социјалните мрежи е на 9 јуни, а станува збор за молитва.


„Господе Исус Христос, Сине Божји, помилуј ме, грешник“, се вели во објавата на инстаграм. Следбениците се прашуваа што се случува.

 

 

Фото: Принтскрин инстаграм

Познато е дека Цеца била со Бјелица кога и било најтешко, а Бјелица зборувала и за тоа колку и помогнала финансиски кога и било потребно.

Пријатели, колеги и многу јавни личности се збогуваат преку социјалните мрежи со писателката Исидора Бјелица, а нејзината долгогодишна пријателка Светлана Цеца Ражнатовиќ испрати емотивна порака:

- Драга моја, многу ќе ми недостасуваш ... Ангелите нека те чуваат.

 

Фото: принтскрин инстаграм

- Пријателите се со тебе кога ти е најтешко. Цеца беше со мене кога ми беше најлошо, зборуваше Бјелица, која инаку, планирала да напише книга за фолк ѕвездата. 

Најчитани вести