Рускиот милијардер и сопственик на Челси, Роман Абрамович ја врати својата гордост во Јадранот.

Абрамович е виден во Дубровник, каде се вкотвува со бродче што го довело од неговата далеку позната јахта.

„Eclipse“, јахтата што Роман ја купи за роденденот во 2010 година, е втора по големина во светот. Проценките за нејзината вредност варираат, од 340 милиони до над милијарда евра.

Во времето кога ги доби клучевите, оваа супериахта беше најголема во светот. Неговото производство чинеше околу 400 милиони евра, но доколку се додадат сите луксузни и безбедносни делови, нема сомнение дека оние кои имаат седум цифри во евра се поблиску до реалната цена.

Изградена од познатиот германски бродоградилник „Blohm & Voss“ во Хамбург, јахтата „Eclipse“ беше лансирана по пет години дизајнирање, развој и тестирање. Неговата должина е околу 166 метри, додека нејзините резервоари можат да држат милион литри – што значи дека може да помине 10.000 километри пред да го испразни резервоарот.

Јахтата на Роман Абрамович има девет палуби, додека највисоката од нив содржи два хелипорта и гаража. Хелипортот лоциран во предниот дел се отвора за да му овозможи на моќниот „Eurocopter EC155“ удобно да се смести во хангарот под него.

Осмата палуба содржи базен и простор за сончање, со вградена скара и пица печка. Главниот салон располага со камин и масивна скулптура со потекло од Индонезија. Исто така, на седмата палуба се наоѓа базен, на која може да му се прилагоди длабочината, затоа што неговиот под може да се подигне или спушти, така што може да се претвори и во катче за танцување.

Главниот апартман на Абрамовиќ е блиндиран, а целата јахта има огноотпорни прозорци и ласери кои ги спречуваат папараците да направат каков било обид за фотографирање.

На јахтата има и огромна салата, како и спа центар со салон за убавина, сауна и просторија за масажа. Долната палуба содржи апартмани и кабини, а на јахтата може да се сместат 32 патници и 100 членови на екипажот.

Секоја кабина има свој приватен кино екран, џакузи, спа и специјални безбедносни системи.

Ѕидовите на оваа јахта се покриени со црно дрво, со сребрени детали впишани во прстените. Бројот на гаџети за безбедност што ја има оваа јахта ќе го посрамоти секој негативец од филмовите на Џејмс Бонд.

Стаклото е огноотпорно, додека самиот брод е заштитено со ракетен одбранбен систем, кој го инсталираа германски специјалисти. Во случај да мислите дека тоа не е доволно, мора да знаете дека јахтата е опремена со подморница за три лица, која може да се спушти на длабочина од 48 метри, така што лесно можете да избегате пред да се појави каква било неволја.

Сепак, суперјахтата на Абрамович е многу скапа за одржување – се проценува дека трошоците за одржување достигнуваат бројка од 60 милиони евра на годишно ниво.

Покрај оваа јахта, Роман Абрамович поседува три вили во Франција, вклучувајќи замок, четири резиденции во Русија, три во Америка, хотел во ексклузивниот дел на Тел Авив, како и луксузно одморалиште на карипскиот остров Сент Бартс, вреден 56 милиони долари.