Можеби не може да се најдеме поподелена храна во Унгарија отколку чорба од сквош, а причината за ова се претежно лошите сеќавања од детството од училишната кантина и секако копар, што е исто така храна која се сака или мрази. Меѓутоа, кога е добро подготвена, чорба од сквош е една од најпознатите традиционални унгарски јадења.

Чорби од зеленчук за прв пат се појавиле некаде во 16 век, иако во тоа време тие сè уште биле далеку од сегашната форма. Најмногу го консумирале посиромашните, само по себе, тогаш само збогатени со зеленчук. Манџи направени од тиква и сквош се првите од ваков вид што биле направени со запршка со која се згустува чорбата, што било донесено од Австријците. Чорба од сквош главно се згуснува со брашно и павлака.

Како и да е, различни чорби од зеленчук со различни агенси за згуснување, после Првата светска војна недостаток на храна го сменија и рецептот на чорба од сквош. Исто така, времето кога чорбата од сквош - меѓу другите чорби од зеленчук - започна да игра навистина важна улогога во јавната исхрана, бидејќи се покажа како хранлива и направена од многу евтини состојки.

Покрај тоа, може да се јаде со скоро секое јадење, особено затоа што самата сквош има мек, неутрален вкус, така што може да оди со кој и да е пожелен вкус. Ова е токму причината зошто копарот се појави во приказната, што пак произведува многу карактеристичен, агресивен вкус кој може да доминира скоро на сè, плус исто така зрее истовремено со тиквата.

Така, сквош и копар станаа моќно дуо кое сега е неразделно за повеќето Унгарци - за што нема подобар доказ од тоа дека е речиси невозможно да се најде комбиација на сквош во продавниците што не содржи копар.

Чорба од сквош

- состојки -

1 среден црвен кромид

копар

3 кг путер

1 килограм рендан сквош

1,5 дл вода

1,5 дл млеко

1,5 дл павлака

1,5 лажици мелено брашно

1 лажичка оцет

сол и бибер по вкус

Прво, се сецкаат кромидот и копарот. Потоа, стопете го путерот и додајте го ситно исецканиот кромид, па изматете го. Додадете половина од копарот, а потоа мешајте ја мешавината 1-2 минути на тивок оган. Потоа додајте ја исечканата тиква и истурете го млекото и водата. Додадете сол и бибер, па промешајте и варете ја чорбата покриена за 15 минути. Во посебен сад измешајте го брашното со киселата павлака, а потоа додајте лажица на него од сокот од зеленчукот. Промешајте додека не стане мазно, а потоа повторно истурете го во основата на чорбата. Пред да го извадите од оган, додадете го оцетот и другата половина од копарот.

Најчитани вести