Веста дека се снима продолжение на „Жикина Династија“ израдува многумина кои растеа со овој серијал.

„Луда година“ е продолжение, но и таканаречено рестартирање на „Жикина Династија“, односно ќе ја продолжи приказната за внукот на Жика, Миша, кого Никола Којо ќе го игра како во оригиналот.

И додека со нетрпение го чекаме продолжението, да се потсетиме дека малку требаше за да не се сними воопшто популарната серија.

Сценариото за го напиша Зоран Чалиќ кон крајот на 1984 година. Подготовките за снимањето на ново продолжение на супер-популарната филмска серија „Луди години“ започнаа уште на почетокот на следната година.

Се беше договорено - обезбедени пари, избрани локации и склучени договори со актерите, но почетокот на снимањето беше одложен неколку пати, објави Ало

Поради премногу работа, главниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра (Жика ​​Павловиќ) не можел да издвои месец и половина за да ја снима „Жикина династија“. Одложувањето на снимањето сериозно ја довело во прашање реализацијата не само на „Жикина династија“, туку и на целиот серијал „Луди години“.

- Гидра сними седум или осум филмови во 1985 година. Тој не знаеше каде да оди побрзо, затоа што тој имаше неколку претстави во театарот, рече креаторот на „Луди години“, режисерот Зоран Калиќ и додаде:

- Филмот не можеше да биде снимен без него. И затоа бев принуден да го одложам почетокот на снимањето неколку пати. Организиравме се, имавме и јасен план, а потоа Гидра ми се јавува и вели дека не може. Што да правам, тогаш ги повикував другите актери и техничкиот персонал да ги известам дека одложуваме. После второто одложување, ме повика Марко Тодоровиќ (Милан Тодоровиќ) и ми рече дека ја враќа улогата, рече Чалиќ и истакна дека актерот му кажал дека има друга работа и дека во тој филм не глуми само Гидра

- Неговата улога беше одлична и не беше во прашање да се снима без него. Се обидов да го израдувам. Неколку пати се сретнавме во паб за да го ублажиме неговиот став. На крајот, направивме филм кој беше неверојатен успех кај публиката. Гидра е тој знаеше за приказната и често го задеваше Марко на сетот. Патем, одлично се согласуваа. Тие припаѓаа на различни актерски стилови, но тие беа одлична комбинација во и надвор од сетот, рече Зоран Чалиќ.

Филмскиот режисер и сценарист Зоран Чалиќ почина во 2014 година во Белград. Калиќ е автор на повеќе од 20 играни филмови, меѓу кои најпопуларни се „Луди години“, „Жикина Династија“,„Здраво, инспекторе“.

Новиот филм „Луда година“ е продолжение на приказната за еден од ликовите што ги видовме во оригиналот. Никола Којо го игра внукот Миша, исто како во оригиналот. Тој сега е татко на две момчиња, од кои едниот е тинејџер, на работ на „тие“ луди години, а ќе ја видиме и актерката Риалда Шебек во нејзината улога на Марија.

Најчитани вести