Во последните 24 часа се направени 1382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на ковид-19 и тоа 83 во Скопје, Куманово-12, Дебар-1, Штип-21, Прилеп-2, Тетово-9, Струга-3, Велес-2, Битола-11, Охрид-3, Гостивар-10, Радовиш-7, Кочани-1, Пробиштип-2, Демир Хисар-3, Свети Николе-27, Кичево -1.

Починати се 4 лица, еден пациент од Скопје, двајца од Прилеп и еден од Тетово. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа четворица пациенти на возраст од 49, 61, 70 и 72 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8530,  бројката на оздравени пациенти е 4565, на починати е 393, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3572.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
•       Скопје 4035, активни 1804
•       Куманово 880, активни 212
•       Дебар 154, активни 92
•       Штип 484, активни 195
•       Прилеп 304, активни 64
•       Тетово 894, активни 286
•       Струга 340, активни 166
•       Велес 205, активни 34
•       Битола 84, активни 40
•       Охрид 230, активни 122
•       Кавадарци 27, активни 19
•       Гостивар 250, активни 157
•       Гевгелија 13, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци, еден е од Дојран)
•       Струмица 24, активни 16
•       Крива Паланка 19, активни 8
•       Радовиш 15, активни 11
•       Крушево 12, активни 7
•       Кочани 78, активни 12
•       Пробиштип 39, активни 24
•       Демир Хисар 11, активни 10
•       Македонски Брод 9, активни 5
•       Пехчево 6, активни 1
•       Берово 4, активни 1
•       Валандово 6, активни 0
•       Виница 4, активни 1
•       Делчево 1, активни 0
•       Кратово 9, активни 1
•       Свети Николе 147, активни 134
•       Кичево 85, активни 71
•       Ресен 139, активни 73
•       Неготино 22, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Најчитани вести