На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието.

Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец.

Демонстрантите извикуваат „Вучиќ п***ру“ и фрлаат факли кон полицијата стационирана на влезот од собраниската зграда.

Posted by N1 Srbija on Среда, 08 јули 2020

Како што дознава „Нова.рс“, полициски конвој од оклопни возила и водени топови се упатил во правец на центарот на градот.

Во меѓувреме, се повеќе луѓе се собираат пред Собранието во Белград.

 

извор: Makfax

Најчитани вести