Подготовката е исклучително едноставна и брза, а состојките сигурно ги имате во фрижидер. Ова е еден од ретките колачи што не можате да ги згрешите. Во куќата секогаш имате јајца, брашно и шеќер, како и џем. Доволно е. Па вклучете ја рерната.

Состојки:

4 јајца
4 лажици брашно
4 лажици шеќер
џем од кајсија
тегла со слатко или смрзнато овошје
сок
слатка павлака

Подготовка:

Прво вклучете ја рерната на 180 степени. За тоа време, измешајте четири белки од јајца со миксер, а потоа додадете шеќер. Додадете жолчки и брашно. Смесата се истура во широк сад (тестото мора да биде тенко) кое е наредено со хартија за печење.

Исечете ги краевите на тестото, исечете ги на половина и посипете со сок, ставете џем и посипете со овошен или шеќер во прав.

Додека тестото се пече, исецкате го смрзнатото овошје, или свежо ако го имате, или слаткото што го имате дома. Печете го тестото кратко - околу седум до осум минути, или веднаш штом ќе стане кафеаво. Извадете го од рерната и отсечете ги краевите широко околу еден сантиметар. Кората мора да има прави краеви и да се подели на два дела со иста големина.

Кората се посипува со овошен сок за да се направи сочна, но не целосно да се впива. Двете кора се размачкани со џем од кајсија. Наредете го исецканото овошје или слатко на долниот дел на кората, а потоа покријте го со другата половина.

Тортата може да биде украсена на врвот со шлаг, но и со свежо овошје.

Најчитани вести