Брз и лесен пат до вкусно јадење.

состојки:

2 тиквички
10 лажици брашно
1 лажичка сода бикарбона
3 лажици гриз
2 лажици масло
50 гр ситно сецкани пиперки
2 јајца
60гр сирење
сува јаглика

Подготовка:

Изрендајте ги тиквичките, додадете сол, додадете јајца и измтете ја смесата. Потоа додадете масло, пиперка и сирење, продолжете со мешањето. Додадете сода и брашно и убаво комбинирајте сè. Посипете со свежа јаглика. Смесата распоредете ја на калапот за мафини, и печете ја на 200 степени 20 минути. По желба посипете со пармезан. Пријатно!