Состојки:

• 800 гр. свински врат

• 285 гр. мајонез •

300 гр. кашкавал

• 250 гр. маринирани печурки

• 1 лажиче сол

• 1 дл. бело вино

 

Подготовка: 

Месото наредете го во подлабок плех или земјена тава, зачинете го и премачкајте го со мајонез.

Покрај него ставете ги печурките, залејте го со вино до половина на парчето месо, да не се помеша со мајонезот.

Покриете го со фолија и печете гоп еден час на 180 степени.

Тргнете ја фолијата и посипете го со рендан кашкавал и вратете го во рерна да се пече околу 10 минути, додека не фати потпечена коричка.

1
loading...

Најчитани вести