Најмалку 30 града во САД беа погодени од масовни демонстрации во текот на викендот поради смртта на Џорџ Флојд од рацете на полицијата, повеќе од 12 воведоа полициски час  и најмалку 16 побараа активирање на Националната гарда, пренесува „Њујорк пост“.

Грабежите, пожарите и тепачките продолжија и вчера национално ниво, откако по насилните судири меѓу демонстрантите и полицијата стотици луѓе завршија во притвор, а десетици беа повредени претходната ноќ.

Хаосот го натера гувернерот на Тексас, Грег Абот, да прогласи состојба на катастрофа, а градоначалникот на Чикаго, Лори Лајтфут, беше меѓу последните што ја повикаа Националната гарда – повеќе од 5.000 полицајци сега се распоредени низ целата земја.

„Треба да се срамите од себеси“, им напиша Лајтфут на жителите на Чикаго во објавата на Твитер. „Она што го направивте е обесчестување на нашиот град и на неговото долго и гордо наследство како лидер на смели и енергични мирни протести“.

Во Лос Анџелес, властите уапсија околу 400 луѓе во саботата и соопштија дека еден полицаец се здобил со скршена вилица откако бил удрен со цигла, објави Си-ен-ен. Во Аризона, гувернерот Даг Дуси итна вонредна состојба и полициски час во неделата.

„Ова ѝ дава на полицијата дополнителна алатка за да ги спречи беззаконието што го гледаме во градовите низ целата земја. Полицијата ќе биде опремена да уапси лица што планираат да бунат, ограбуваат или да предизвикаат штета и немири “, напиша тој на Твитер.

Минеаполис – каде што Флојд, кој е црнец, почина додека беше притиснат на земја од бел полицаец – веќе шестиот ден го тресат насилства. Комесарот за затвори во Минесота, Пол Шнел, на прес-конференцијата во неделата рече дека во градот сега има невидено присуство на Националната гарда и полицијата.

Бројот на припадници на гардата во градот се зголеми на 4.100 во недела од 700 во петокот, и се очекува да достигне 10.000, објави „Минеаполис Стар-Трибјун“.

Претседателот Трамп ја пофали работата на Националната гарда во саботата вечерта и ги охрабри другите да ја искористат.

„Честитки до нашата Национална гарда за одличната работа што ја завршија веднаш по пристигнувањето во Минеаполис, Минесота, минатата ноќ. Анархистите, предводени од АНТИФА, меѓу другите, брзо беа затворени. Градоначалникот требаше да го стори тоа првата вечер и немаше да има проблеми! “твитна тој во неделата.

„Градовите и државите што ги водат демократите треба да земат пример од целосното потиснување на радикалните леви анархисти во Минеаполис минатата ноќ. Националната гарда заврши одлична работа и треба да се искористи и во други држави пред да биде предоцна! “

Во меѓувреме, властите во Филаделфија го поместија полицискиот час во градот за два часа – на 6 часот попладне – но грабежите и насилството продолжија дента во неделата.

извор: Makfax

Најчитани вести