Skip to main content
x

22 May 2020 - 17:55
sportmedia
Статија

Еден од најдобрите тенисери во светот, Новак Ѓоковиќ, ќе собере бројни асови на белиот спорт на регионалниот турнир наречен „Адрија Тур“, кој што ќе се одржи од 13 јуни до 5 јули во пет града, вклучувајќи го и Задар.

Првиот турнир ќе се одржи во Белград, на терените на ТЦ Новак (13/14 јуни), а потоа ќе се пресели во Задар (20/21 јуни). Третата станица е Црна Гора (27/28 јуни), а потоа следува Бања Лука (3/4 јули). Покрај тоа, планирано е да се замине и во Сараево, каде Ѓоковиќ и Дамир Џумхур ќе одиграат егзибициски натпревар на 5 јули.

Покрај Ѓоковиќ, кој ќе ги игра сите турнири, една од најголемите sвезди ќе биде третиот тенисер на светот, Австриецот Доминик Тим, а учеството на првиот турнир во Белград го потврди и бугарскиот тенисер Григор Димитров.

sportmedia.mk

Најчитани вести