Шабан Шаулиќ, еден од најистакнатите српски народни пејачи, кој почина денеска по тешка сообраќајна несреќа во Германија, каде што имал настап, ја носеше посакуваната титула крал на народната музика, која, по сопствено признание, не ја сакаше.

Роден е на 6 септември 1951 година во Шабац. Голем дел од неговото детство го поминал во Бијељина. Во раниот живот, Шабан и неговата постара сестра живееле многу скромно, бидејќи нивните родители немале редовни примања. Таткото продавал лотарија, а неговата мајка била танчерка. Пејачот ја гледал сестрата чија должност била да се грижи за домаќинството.

Освен за музика, Шабан беше многу талентиран за спорт. Чичко му Алија мислел дека може да заработи повеќе пари како музичар. Еднаш го повикал да пее во кафеана, каде тој се забавувал со друштво. Бидејќи Шабан го сметал за голем авторитет, тој не се осмелил да го одбие. Пееше песна: "Јабланите се подвиваат" и ја наполнил кафеаната. Тој продолжил да пее и да доаѓа со своите другари.

Легендарниот пејач, остави зад себе брилијантната кариера која траеше половина век, и сосема ја заслужува титулата Крал на музиката.

Кралот на народната музика, Шабан Саулиќ, почина денеска по тешка сообраќајна несреќа во Германија.

Сепак, тој не секогаш сонувал да се занимава со музика, сакал да се оствари и во фудбал, бидејќи бил многу пргав и брз, но оваа желба не му се исполнила.

И поради притисокот на семејството, Шабан бил принуден да се занимава со бокс, како и неговиот чичко.

"Четири години морав да боксувам, бидејќи чичко ми беше боксер и тој ми нареди да го правам тоа. Но, јас имав среќа, не ме претепуваа, немав модрици. Ниту родителите не знаеја дека ќе се занимавам со пеење. Сиромашните родители немаа време да се справуваат со мене. Мојот чичко, кога ќе се напиеше, ме носеше во кафеана и ми велеше: ".. ајде, пеј". Го земав валканиот микрофон и пеев. Потоа еден виолинист слушнал за мене, дојде да ме слуша, и така тоа почна ", рече тој Шаулиќ во исповед за Курир.

За ПГП РТС ја објави првата плоча со три песни: "Zasviraj mi, Cigo, tužnu pjesmu", "Ne plači, srce" и "U kafani ja usamljen". На 18-годишна возраст се преселил во Белград, кој како дете од провинцијата претрпел сериозни тешкотии. Луѓето слушнале за него, но никој не знаел како изгледа. Беше срамежлив и повлечен, а ретко и се додворувал на девојките.

Со својата жена, Гордана, има три деца, две ќерки Илда, Санела и синот Михаил. Илда, иако Шабан првично се спротивставил, тргнала по неговите стапки и стана позната пејачка. Тој, исто така, го има вонбрачниот син Роберт, кого го признал и платил за неговата алиментација до 18 години. Медиумите тврдат дека тој многу тешко живее во Зрењанин и дека нема пари за основни потреби. Шабан сметал дека неговата сопруга го зела најголемиот дел од товарот на воспитување на децата, бидејќи честопати бил отсутен.

Да потсетиме, Шабан Шаулиќ пред 5 месеци во средината на ноќта почувствувал силна болка во градите и беше примен итно на приватна клиника, што го криеше од неговата сопруга и ќерката не се грижат.

Пејачите исто така го нарекоа "крал на народна музика", што не му се допадна.

- Не, верувај ми. Знам дека императорите и кралевите веќе починале пред неколку години. Никогаш не беше да го ставам мојот нос на таванот за таа титула. Колегите сакаа така да ме викаат, но не сум толку среќен. Поубаво ми е кога ми кажуваат дека сум еден од најдобрите во мојата работа ", рече пејачот еднаш.

 

1
loading...

Најчитани вести