Skip to main content
x

26 Mar 2020 - 18:15
sportmedia
Статија
 

Фудбалерите на германскиот бундеслигаш Унион Берлин нема да добијат никаква месечна заработка во наредниот период само за да го спасат клубот од банкрот. Во информацијата пренесена од Ројтерс не е наведено колку долго ќе трае таквата одлука.

Фудбалерите на Унион Берлин се откажале од платите за да го спасат клубот од финансиско уништување за време на пандемијата на коронавирусот.

„Нашиот клуб е фудбалски клуб, ако нема фудбал, нашето опстојување е доведено во прашање. Работевме напорно во изминатите месеци за да дојдеме до Бундеслигата и не можеме да ги оставиме сите наши напори да заминат. Ви благодарам играчи за одличното разбирање. Ќе заштедиме многу пари, полесно ќе се надмине кризата“, рече претседателот Дирк Зинглер.

Претходно, фудбалерите на Борусија Дортмунд и Баерн прифатија намалување на платите за 20 проценти а покрај двата клуба, Лајпциг и Баер Леверкузен, со претставници на германската Лига, формираа фонд од 20 милиони евра за да им помогнат на клубовите што ќе имаат сериозни финансиски проблеми.

sportmedia.mk

Најчитани вести