Албанското министерство за здравство соопшти дека во последните 24 часа во земјата забележани се 28 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заболени достигна 174.

Министерката Еугена Томини изјавила дека меѓу новозаболените се и четири деца, пренесе АТА. Како што додала Томини, бројот на починати во земјата изнесува шест.

Од 73 лица кои се хоспитализирани, тројца се на интензивна нега, а двајца на респиратори.

Во Тирана има 102 заболени со коронавирус.

извор: Makfax

Најчитани вести