СОСТОЈКИ:

 • 500 гр свинско месо исечкано на шницли
 • масло
 • бибер
 • сув зачин
 • сол
 • кари
 • рузмарин
 • црвена пипер
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица презла
 • 3 чешниња лук

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Шницлите добро исчукајте ги, посолете, побиберете и истријте ги малку со сув зачин. Лукот изгмечете го па додајте малку масло и премачкајте ги шницлите. 

Брашното и презлата измешајте ги со пипер, па шницлите од двете страни провлечете ги низ мешавината од брашно и истапкајте ги со раце. 

Тепсијата намачкајте ја со масло па наредете го месото. Прелијте со 200 мл вода, поклопете или ставете фолија и печете во рерна на 220 степени околу еден час, со повремено додавање вода.

Преку шницлата во последните 5 минути пешење можете да ставите тенко пресечен домат кој потоа го преливате со сос

Добар апетит!

1
loading...

Најчитани вести