Зад воланот на автобусот на линијата 45 кој удри во автобус управуван од повредениот возач Бојан Перац (31) вчера утро во Земун поради судир са автомобил, се наоѓал инструкторот на Бојан, Драгомир З. (52) кој практично го научил да вози. Двајцата работеа заедно во претходна фирма.

Несреќата се случила на аголот на улицата Трјанска и Цара Душан во Земун во раните утрински часови, кога автомобил „пежо“ управувано од Адам Р. (21) удрил во автобусот. Од силата на ударот, автобусот влетал во друг автобус управуван од Бојан Перац.

Перац се здобил со тешки повреди, па починал на лице место, додека други возачи на автобуси биле Драгомир З. (52), еден сопатник и Адам Р. (21), возач на Пежото се повредени. Адам бил задржан во притвор веднаш по лекарскиот преглед и кај него е пронајдена торба со марихуана. За него, исто така, беше откриено дека возел со без возачка дозвола.

Двајцата се познавале уште од денот кога Перац работел кај приватен превозник.

Патем, Бојан Перац работеше како возач во ГСП „Београд“ само две години, а само неколку минути пред несреќата ја напушти гаражата во Земун, без патници. 

Во Земун, тој живеел со својот брат и мајка, кои паднале во несвест откако им ја кажале трагичната вест. Таткото на Бојан работи во Германија, но веднаш штом ја слушнал веста дека неговото дете е повредено, замина за Србија.

 

Најчитани вести