Лин Коен (86), американска театарска, телевизиска и филмска глумица, најпозната по улогата Магде во серијата “Се*сот и градот“, починала во петок, соопштил нејзиниот агент.

Лин е родена во Канзас сити 1933 година, а најпознати улоги и биле во филмот на Спилберг “Минхен“, каде што ја играла Голда Меир, потоа Магс во филмот “Игри на гладот“, а се појавувала и во многу други филмови, воглавно епизодни улоги, како и во ТВ серии.

Најчитани вести