Skip to main content
x

14 Feb 2020 - 16:35
sportmedia
Статија

Екс вардаровиот фудбалер Сенијад Ибричиќ, е еден од многуте кои се номинирани за најдобар играч на Хајдук на сите времиња.

Пред Вардар, Ибричиќ беше дел од Хајдук, и брзо стана миленик на сплитската публика. Беше пред трансфер во Англија кога играше за „белите“.

Ибричиќ е во друштво во овој избор со неколку легендарни играчи како Владимир Беара, Фране Матошиќ, Бајдо Вукас, Јурица Јерковиќ, Игор Штимац, Милан Рапаиќ, Ален Бокшиќ, Бране Облак, Славен Билиќ, Аљоша Асановиќ, Блаж Слишковиќ…

Репрезентатнивецот на БиХ во Вардар играше во 2015 година, кога освои титула со „црвено-црните“. Се задржа само шест месеци (од јануари до јуни), но даде придонес во освоениот пехар во сезоната 2014/2015. Сега игра во тимот на Домжале во Словенија.

sportmedia.mk

Најчитани вести