Гулашот е вид на јадење, по потекло од Унгарија, кое најчесто се подготвува од говедско месо, кромид и пиперки. Црниот пипер е главен зачин во гулашот, а можат да се користат и други зачини како што се : ловоров лист, ким, и слично.

Суштинско значење за ова јадење е затоа што тоа е токму она што ја прави разликата помеѓу добар и совршен гулаш.

Печење пиперки во масти, по на најефикасен начин за отстранување на етерични масла од црн пипер.

Зборот „гулаш“ доаѓа од унгарскиот збор , што значи сточар, а самото јадење се нарекува сочно месо. Денеска зборот се однесува на два поима.

Состојки

600 гр телешко месо без коски

300 гр кромид

1 морков

1 домат

1 лукче

70 мл црно вино

1 л вода

1/2 лажиче црн бибер

1 ловоров лист1

лажиче црвен пипер

Подготовка:

1. Кромидот ситно исецкајте го и ставете го во тенџере со масло да се пржи колку да омекне.

2. Додадете го на коцки исеченото месо, измешајте и пржете ги заедно неколу минути мешајќи да не загоре.

3. Потоа додадете ги исецканиот морков, лукчето, излупениот исецкан домат, пиперот, ловоровот лист, биберот, вегетата и солта и измешајте.

4. Додадете ги виното и водата, покријте го тенџерето со капак и оставете го да вари на тивок оган 2 саати додека месото не омекне и сосот не се згусти.

5. Готовиот гулаш послужете го топол со пире или варен ориз, наросен со сецкан магдонос.

Пријатно јадење!

Најчитани вести