Силен  земјотрес со јачина од 6,8 степени го погоди источниот дел на Турција, при што загина едно лице додека се повредени двајца. Епицентарот се наоѓа на околу 210 километри северо-источно од Газиантеп, на длабочина од 2 километри.

Провинцијата Елазиг е најтешко погодена. Земјотресот беше почувствуван и во Ирак, Сирија, Израел и Либан.

Уништени се околу 5 згради на истокот на земјата. Многу граѓани панично излегоа на улиците.

По првиот земјотрес, се почувствуваа и двајцата послаби, 5,4 и 3,3 степени на интензитет.

Најчитани вести