Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека нивото на антисемитизам во Украина е најниско меѓу сите европски земји.

Зеленски во интервју заизраелски „Тајмс од Израел“ истакна дека тој има израелска крв, дека е украински претседател, а дека тоа никого не го интересира и дека никој за тоа ништо не го прашува.

Украинскиот претседател најави дека ќе присуствува на Светскиот економски форум на холокаустот на 22 и 23 јануари во Ерусалим, кој е посветен на 75- годишнината од ослободувањето на нацистичкиот концентрационен логор Аушвиц.

извор: Makfax

Најчитани вести