Државната Дума ја потврди кандидатурата на поранешниот шеф на Федералната даночна служба, Михаил Мишустин, за нов премиер на Русија.

Мишустин вети дека ќе се фокусира на социјалните прашања и ќе се заложи да го подобри животниот стандард на граѓаните, пренесе агенцијата „Тасс“.

„Ги имаме сите ресурси што ни се потребни за да ги исполниме целите поставени од претседателот Владимир Путин“, рече Мишустин во Думата.

Тој ќе го наследи Дмитриј Медведев, кој беше руски премиер веќе осум години, а кој си поднесе оставка откако Путин вчера предложи измени во Уставот.

извор: Makfax

Најчитани вести