На 9 јануари американскиот Конгрес предложи резолуција во чест на припадниците на вооружените сили и американската разузнавачка заедница кои ја спроведоа мисијата во која загина иранскиот генерал Касем Сулејмани.

Резолуцијата 466 открива застрашувачки детали, вклучително и дека Сулејмани подготвувал терористички напади во БиХ.

Според „Дневни аваз“, резолуцијата открива дека Сулејмани подготвувал бројни терористички напади во Германија, БиХ, Бугарија, Кенија, Бахреин, Турција и други земји, а не само врз американски граѓани.

извор: Makfax

Најчитани вести