„Њујорк тајмс“ објави снимка на која, како што се наведува, се гледа иранска ракета која го соборува украинскиот авион со 176 патници и членови на екипажот.

Видеото, чија автентичност ја потврдува „Њујорк тајмс“, наводно покажува како иранската ракета го погодува авионот над Паранда. Во прашање е локација во близина на аеродромот во Техеран, од каде престанал да се емитува сигналот на украинскиот авион пред да падне.

Кога ракетата го соборила авионот дошло до мала експлозија, но авионот не експлодирал, туку летал неколку минути и почнал да се враќа кон аеродромот, пишува „Њујорк тајмс“.

Најчитани вести