Претсседателот Трамп во моментов одржува консултации со тимот за безбедност за одговор на тековниот напад на Иран против американските сили во Ирак.

Секретарот за одбрана на САД Марк Еспер изјави во вторникот Соединетите држави сакаат да ги деескалираат тензиите со Иран, но земјата е подготвена да стави крај на секоја војна што би можела да започне.

„Ние не бараме да започнеме војна со Иран, но подготвени сме да завршиме со таа, рече тој. „Она што сакаме да го видиме е ситуацијата деескалирана“.

Во акција на дрон на САД во петокот во која загина иранскиот воен командант Солејмани, остро ги ескалира тензиите со Иран, предизвикувајќи стравувања од сеопфатен конфликт. Вашингтон соопшти дека го убил Солејмани во самоодбрана, со цел да ги наруши неговите планови за напад врз САД.

Еспер ја бранеше разузнавачката сигнализација на „непосредна закана“ од Солејмани дека тој и другите високи американски држави властите цитираа да го оправдаат нападот.

„Заканата ја оркестрираше Солејмани“, рече Еспер. „Мислам дека беа само неколку дена, секако не повеќе од неколку недели“ пред нападот.

Еспер во понеделникот посочи дека војската на САД нема да ги крши законите за вооружен судир со удирање во ирански културни места, и движење загрозено од САД. Претседателот Доналд Трамп.

Во меѓувреме, порасна цената на биткоинот и нафтата

 

Најчитани вести