Едноставна мека погача за која состојките најчесто ги имате дома а тоа се:

- 2 jajца

2 шољи брашно

- 1 шоља јогурт - половина шоља масло

1 пециво

- малку сол

Подготовка:

Во длабок сад сите состојки измешајте ги добро, потоа во подмачкан плех распоредете ја смесата, на крај попрскајте ја сусам или семнки сончоглед или тиква, ленено семе.

Погача може да се podgotvuva: сирење, или само сувомеснати производи, маслинки – изборот останува во зависност што во моментот има во вашиот фрижидер...

Се пече на 180-200 степени околу 20 минути – односно кога ќе порумени погачата.

Најчитани вести